To dużo czasu. Za 20 lat dzisiejsze przedszkolaki będą już kończyły studia. Posadzone dziś drzewa będą kilkakrotnie wyższe od nas, ale w świecie drzew ciągle będą dzieciakami. Budowane dziś węzły przesiadkowe będą się domagać remontów, a pojęcie peryferii miasta może mieć już całkiem inne znaczenie. Czy opolskie nadal będzie województwem? Nasze uczelnie spadną czy podniosą się w rankingach akademickości? Czy w ogóle będą? Ciągle będziemy mówić o nowej przeprawie przez Odrę czy już przez nią przejedziemy?. A jeśli tak, to którędy, czym i dokąd? Za 20 lat kariery zawodowe wielu ważnych dziś osób będą już dobiegać końca. Niektórych naszych bliskich już z nami nie będzie. Może nas też. 20 lat to szmat czasu.
Najlepsza ochrona a zdrowia? Najlepsza edukacja? Ale jak
To także bardzo mało czasu. Ledwie dwie dekady na podjęcie i wprowadzenie w życie decyzji, które mogą nas uchronić przed katastrofą klimatyczną, wyludnieniem regionu, samotnością i brakiem opieki na starość. Czy jeśli do tej pory nie uda nam się skomunikować wszystkich części regionu z jego stolicą, to czy dalej będzie się on rozwijać? Co konkretnie powinniśmy zrobić, żeby za 20 lat mieć najlepszą opiekę medyczną w kraju? Najlepszą edukację? Jak stwarzać najszersze perspektywy najbardziej wybitnym? A może lepiej budować centrum nauki na wzór „Kopernika” i rozbudzać w każdym uczniu ciekawość?
To ledwie dwie dekady, żeby urządzić świat lepiej i mądrzej. Albo przynajmniej lepiej urządzić nasze miasto i region.
Supermiasto i Superregion 2040
Dzisiaj zaczynamy plebiscyt Supermiasto i Superregion 2040. Chcemy w nim pytać Czytelników, ekspertów, mieszkańców o to, jakie wyzwania i jakie rozwiązania dla Opola i województwa opolskiego są najważniejsze w perspektywie 2040 r. Na jakie projekty trzeba postawić i jakie decyzje podjąć. Które wyzwania są najważniejsze dla miasta, które dla regionu. Bardzo potrzebujemy Waszych podpowiedzi i liczymy na Wasz głos w dyskusji. Sami też sporo o tym dyskutowaliśmy. Trzy wyzwania dla miasta, które przedstawiamy poniżej, to zaledwie przykład tego, co może być w perspektywie kolejnych 20 lat najważniejsze i jak można sobie z tym poradzić. To wspólnie z Wami chcemy zebrać propozycje najważniejszych wyzwań, a potem poddać je pod głosowanie, tak żebyśmy mogli wspólnie zastanowić się nad tym, jakie mamy priorytety. I jakie priorytety powinny mieć miasto i region. Trzy dekady zajęła nam droga do miejsca, w którym jesteśmy dziś. Teraz mamy dwie na przebycie ścieżki, która doprowadzi nas do najlepszego miejsca w Polsce. O tym, jak ją wytyczyć, zdecydujmy wspólnie.
Czekamy na Wasze propozycje na [email protected]. Nasze przykłady są takie:
1. Tanie mieszkanie dla młodych.
Żeby Opole się nie wyludniało, trzeba zachęcić młodych do pozostania w mieście po studiach albo do przeprowadzenia się tu. Może w tym pomóc miejski program najmu i sprzedaży mieszkań.
2. Korytarze zieleni zamiast wysp ciepła
Adaptacja do zmian klimatycznych wymaga pomyślenia o drzewach, łąkach czy zielonych ścianach nie jak o dekoracji, tylko jak o strategicznej infrastrukturze. Zielona sieć musi objąć całe miasto.
3. Przeprawa przez Odrę
Potrzebujemy jej. Niezależnie od tego, jak za 20 lat będzie rozwinięty transport publiczny ani jak często będziemy jeździć rowerami. Most na Odrze trzeba zbudować mądrze.
A jakie są Wasze pomysły? Piszcie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS