Absolwentka Politechniki Łódzkiej zaprojektowała urządzenie do rehabilitacji szczęki, przeznaczone dla osób ze szczękościskiem. To poważne schorzenie, z powodu którego cierpią szczególnie osoby leczące się onkologicznie. Radioterapia okolic twarzy powoduje zaawansowaną i trwałą postać szczękościsku.
Urządzenie do rehabilitacji szczęki
Michalina Zając, absolwentka Wydziału Mechanicznego, w swojej pracy dyplomowej opisała wykorzystanie urządzenia do rehabilitacji szczęki. Na podstawie swojego projektu w Instytucie Obrabiarek i Technologii Budowy Maszyn wykonano prototyp.
Urządzenie do rehabilitacji szczęki przeznaczone jest dla osób cierpiących na szczękościsk. To całkowita lub częściowa blokada rozwarcia ust, spowodowana skurczem mięśni stawów skroniowo-żuchwowych. Pacjenci z tym zaburzeniem mają trudności w podstawowych czynnościach życiowych – mówieniu czy jedzeniu. To może doprowadzić do problemów na tle psychicznych.
Łódzcy studenci stworzyli robota, który pomoże zwalczyć lęk przed pająkami
Aktualne metody rehabilitacji wymagają całkowitego zaangażowania rehabilitanta. Sam proces jest długotrwały i monotonny. Aby zwiększyć rozwarcie międzyzębowe zaledwie od 3 do 5 milimetrów wymagana jest codzienna 30-minutowa rehabilitacja prowadzona przez 6 miesięcy.
Rehabilitacja przeprowadzona przez urządzenie nie wymaga stałej obecności fizjoterapeuty. Dodatkowo, zwiększona jest powtarzalność procesu. Co więcej, urządzenie można konfigurować w taki sposób, aby wymuszony tor ruchu żuchwy jak najlepiej odwzorowywał ten naturalny, związany z indywidualną anatomią pacjenta. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia dyskomfortu oraz uszkodzenia tkanek w trakcie rehabilitacji – opisuje Michalina Zając, absolwentka wydziału mechanicznego PŁ.
Praca zajęła pierwsze miejsce w konkursie Stowarzyszenia SIMP na najlepszą pracę dyplomową o profilu mechanicznym. W tym roku zgłoszono 28 prac z 10 uczelni z całego kraju.
Politechnika Łódzka napromieniuje maseczki ochronne
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS