Rynek usług pralniczych w Polsce ma przed sobą ogromne perspektywy. Zapotrzebowanie na profesjonalne pralnictwo rośnie, w związku z czym coraz więcej osób interesuje się inwestycjami w tym właśnie obszarze.
Branża pralnicza dynamicznie się rozwija, a duża konkurencja rynkowa powoduje, że przedsiębiorcy są zmuszeni rywalizować o przychylność klientów. Aby sprostać wysokim wymaganiom konsumenckim właściciele pralni wprowadzają zmiany mające na celu poprawę oferty. W trosce o wysoką jakość usług podejmowane są rozmaite kroki, m.in. rozbudowa i unowocześnianie parku maszynowego. Jakie urządzenia wykorzystuje się we współczesnych pralniach wodnych?
Jak urządzić pralnię?
Placówka oferująca profesjonalne usługi pralnicze może być znakomitym pomysłem na biznes. Zapotrzebowanie na pralnie ciągle rośnie. Szacuje się, że z usług odpłatnego czyszczenia odzieży korzysta już co piąty Polak. Klientami takich zakładów są jednak nie tylko osoby prywatne. Umowy z pralniami podpisują różnego rodzaju firmy i instytucje: restauracje, hotele, szpitale, wojsko itd. To, czy pralni uda się wybić na tle konkurencji, zależy od kilku czynników, m.in. lokalizacji.
Największy potencjał ciągle dają duże miasta: najlepiej, by pralnia znajdowała się w okolicy, gdzie przebywa dużo ludzi (np. w centrum handlowym, w dzielnicy biznesowej, na dużym osiedlu mieszkaniowym, w pobliżu akademików itp.). Im lepsza lokalizacja, tym większa szansa na sukces. Powodzenie takiego przedsięwzięcia zależy jednak również od innych kwestii, np. od skonstruowania odpowiedniej oferty. Dobrze jest od razu na wstępie określić, czy usługa będzie kierowana do osób prywatnych, czy klientów instytucjonalnych. Prężnie działająca pralnia wodna powinna być umiejętnie wyposażona. Podstawą sukcesu są nowoczesne technologie gwarantujące wysoką jakość prania oraz oszczędność w zakresie zużycia energii.
Współczesne maszyny do pralni wodnej zapewniają najwyższą wydajność, niezawodność działania, ergonomiczne rozwiązania, wygodę obsługi i bezpieczeństwo. Jeśli nie jesteśmy pewni jak urządzić pralnię, możemy zwrócić się o pomoc do specjalistów. Warto skorzystać ze wsparcia i profesjonalnego doradztwa oferowanego przez partnerów biznesowych, m.in. firmę Sovrana. Oferuje ona bardzo liczne formy pomocy skierowanej dla przedsiębiorców rozpoczynających karierę w branży nowoczesnego pralnictwa, m.in. pomoc w wyborze lokalu, szkolenia branżowe dla właścicieli pralni i pracowników, sprzedaż niezbędnego wyposażenia i środków chemicznych, montaż i serwis urządzeń pralniczych, otwieranie pralni pod klucz itd.
Pralnica przemysłowa
W profesjonalnej pralni wodnej codziennie mamy do czynienia w ogromną ilością odzieży i innych tekstyliów. Część z nich wymaga standardowego czyszczenia, jednak niektóre, szczególnie te najmocniej zaplamione, stanowią naprawdę spore wyzwanie. Aby temu podołać, maszyny pralnicze muszą być nie tylko wyjątkowo skuteczne, lecz także pracować na okrągło. I choć sam proces czyszczenia wygląda właściwie podobnie jak w domu (używa się wody z dodatkiem odpowiednio dobranych detergentów), urządzenia do pralni przemysłowej są większe, solidniejsze i wydajniejsze niż zwykłe pralki automatyczne.
Nowoczesne pralki przemysłowe (nazywane też pralnicami przemysłowymi lub pralnico-wirówkami) realizują cały cykl skomplikowanych operacji. Na początek następuje przygotowanie wsadu (zajmują się tym pracownicy), czyli posegregowanie wsadu według kolorów i rodzajów tkanin. Na tym etapie niektóre z plam można usunąć ręcznie. Po dokładnym zabezpieczeniu tekstylia zostają przetransportowane do bębna maszyny piorącej. Pracownik dozuje środek czyszczący, wybiera odpowiedni program prania i załącza urządzenie. Sam cykl prania odbywa się już automatycznie. Kolejno następuje kilka operacji: pranie wstępne, pranie zasadnicze, płukanie i odsączanie (wirowanie). Obsługa ma możliwość ingerencji w program na każdym etapie prania (może np. zmienić temperaturę czy prędkość obrotową). Jedną z najważniejszych cech nowoczesnych pralek przemysłowych jest oszczędność. Maszyny pralnicze są wyposażone w systemy optymalizujące zużycie energii, czego skutki można zaobserwować już po bardzo krótkim czasie. To aspekt stanowiący bezpośrednią korzyść dla właściciela zakładu.
Maglownice przemysłowe
W pralniach zajmujących się odświeżaniem tak zwanej bielizny płaskiej koniecznością są wysokowydajne maglownice przemysłowe. To urządzenia, dzięki którym można uprasować wyroby tekstylne o dużych wymiarach, np. pościel, prześcieradła, ręczniki, obrusy, zasłony, serwetki. Do prasowania z użyciem systemu walców nadaje się także odzież robocza, uniformy i fartuchy. Działanie maglownic przemysłowych opiera się na zastosowaniu technologii: tkanina jest przepuszczana przez dwa nagrzane wałki lub dociskana do gorącego cylindra specjalnymi pasami. Odpowiedni nacisk sprawia, że materiał jest wygładzany, a wszelkie zagniecenia powstałe w trakcie prania są niwelowane. Nowoczesne prasowalnice wykorzystują podgrzew gazowy lub elektryczny.
Doskonałe rezultaty prasowania zapewnia magiel elektryczny prasowalnica. Takie urządzenia znajdują zastosowanie przede wszystkim w hotelarstwie i branży restauracyjnej. Prasowalnice z podgrzewem elektrycznym mają szereg zalet: sprawne usuwanie zagnieceń, dezynfekcja tekstyliów (dzięki zastosowaniu wysokiej temperatury), zoptymalizowane zużycie energii (dzięki elektronicznej jednostce sterującej), ochrona przed przegrzaniem (dzięki wbudowanemu termostatowi) oraz możliwość regulacji prędkości. Elektryczne magle przemysłowe wyróżnia przy tym doskonały stosunek jakości do ceny.
(materiał partnera)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS