A A+ A++

Miasto wypowiada „wojnę” mieszkańcom, którzy nie płacą za odbiór i wywóz odpadów. Pomoże mu w tym specjalna aplikacja, wyszukująca nieprawidłowości w deklaracjach. Elektroniczne porównanie danych z różnych rejestrów ma pomóc w uszczelnieniu systemu gospodarowania odpadami. 

O rozbieżnościach między ilością produkowanych śmieci i liczbą osób zadeklarowanych do systemu mówił na konferencji prasowej prezydent Grzegorz Mackiewicz. A dane nie pozostawiają wątpliwości.

W 2019 roku deklaracje złożyło 57 866 osób, w ubiegłym było ich 56 647, natomiast w tym (do 24 marca) jeszcze mniej, bo 56 310.

– To tak, jakby w ciągu półtora roku „wyparowało” nam z miasta 1500 osób. A liczba i wielkość odpadów nie tylko nie została na tym samym poziomie, ale zdecydowanie się zwiększyła – zauważa prezydent.

Powyższa uwaga również znajduje potwierdzenie w liczbach: w 2019 roku odebrano od pabianiczan 23 567 ton śmieci (średnio 410 kilogramów na osobę), a rok później – już 25 754 tony (średnio 450 kilogramów na osobę), czyli o ponad 2 000 ton więcej.

Magistrat przyznaje, że zdaje sobie sprawę z faktu, iż część mieszkańców nie składa deklaracji śmieciowych.

– Często wyłapujemy osoby, które nie są obywatelami Polski albo nie są zameldowane w Pabianicach, ale u nas zamieszkują – mówi Grzegorz Mackiewicz.

Aby zmobilizować do płacenia tych, którzy uchylają się od obowiązku, urząd zamierza skorzystać ze specjalnej aplikacji, udostępnionej miastu do wdrożenia, bezpłatnie, przez Świdnik. Porównuje ona ze sobą bazy danych (np. oświatowe, pomocy społecznej, ewidencji ludności) z deklaracjami o odpadach i wskazuje rozbieżności w informacji.

– Mam nadzieję, że zacznie funkcjonować od maja. Ułatwi to nam, a szczególnie straży miejskiej weryfikowanie liczby osób, które są w nieruchomościach i korzystają z systemu odbierania odpadów. Musimy to zrobić, bo jeśli ktoś nie podaje tej właściwej liczby, płacimy za to wszyscy – dodaje Grzegorz Mackiewicz.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzpital na granicy wytrzymałości w walce z covidem
Następny artykułMZ: 35 143 nowe przypadki zakażenia koronawirusem – najwięcej od początku pandemii; zmarły 443 osoby