Reklama
Ile przeciętnie zarabialiśmy w Nowym Sączu w ubiegłym roku? Ilu mieszkańców według statystyk ma nasze miasto? Ile jest zarejestrowanych aut? Czy przyjezdni korzystają z hoteli a miejscowi chodzą do kina? Tego wszystkiego dowiemy się z poświęconego Nowemu Sączowi dorocznego informatora Urzędu Statystycznego w Krakowie.
Ukazała się dziewiętnasta edycja informatora z danymi statystycznymi Nowego Sącza. – Informator prezentuje najważniejsze aktualne dane statystyczne z zakresu m.in. demografii, rynku pracy, edukacji, kultury i turystyki, infrastruktury komunalnej, dochodów i wydatków budżetu miasta. Dla lepszego porównania zilustrowano sytuację społeczno-gospodarczą Nowego Sącza na tle województwa małopolskiego oraz wybranych miast na prawach powiatu o podobnej liczbie mieszkańców. Treść uzupełniono syntezą będącą statystycznym portretem miasta w formie opisowej i tabelarycznej – informuje Urząd Statystyczny w Krakowie, który przygotował wydawnictwo „Informator statystyczny – miasto Nowy Sącz 2024” z danymi z ubiegłego roku.
Nowy Sącz statystyki 2023. Jak wyglądamy?
Jak czytamy w opracowaniu, w końcu 2023 r. Nowy Sącz liczył 80,4 tys. mieszkańców (tj. 2,3% ludności województwa małopolskiego). Było to nieco mniej (o 0,3%) w odniesieniu do stanu z końca poprzedniego roku. Te dane nieco się różnią od przygotowanego niedawno przez władze miasta „Raportu o stanie Nowego Sącza za 2023 rok„, gdzie liczbę zameldowanych na pobyt stały określono na 77 442 osób, dodatkowo 1404 osoby były zameldowane czasowo.
Według Urzędu Statystycznego, w 2023 roku liczba zgonów (758) przeważała nad liczbą urodzeń żywych (646), co przełożyło się na ujemny wskaźnik przyrostu naturalnego (-1,4‰). Liczba zawartych małżeństw zmniejszyła się w skali roku o 17,8%. Jednocześnie liczba rozwodów spadła o 20,6% w ujęciu rocznym.
Reklama
Twórcy opracowania zauważają, że w ujęciu rocznym wystąpił spadek przeciętnego zatrudnienia o 2,6%, przy czym w sektorze publicznym zmniejszyło się ono o 0,2%, a w sektorze prywatnym – o 3,6%. Jednocześnie w ostatnich dwóch latach odwróciła się ogólnopolska tendencja spadającego bezrobocia. W końcu 2023 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych w mieście wyniosła 1,6 tys. i tym samym zwiększyła się o 6,5% rok do roku, a stopa bezrobocia ukształtowała się na poziomie 3,5% i była wyższa o 0,3 p. proc.
– Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Nowym Sączu wynosiło 6253,50 zł i pomimo tendencji wzrostowej było nadal niższe od średniej zarówno dla województwa (7736,56 zł), jak i dla pozostałych dwóch miast na prawach powiatu, tj. Krakowa (9223,73 zł) i Tarnowa (7650,54 zł), a w porównaniu z poprzednim rokiem dystans do średnich dla województwa i miast jeszcze się zwiększył – czytamy w Informatorze.
Nowy Sącz statystyki 2023. Czego się jeszcze dowiemy?
Spadła liczba dzieci w przedszkolach i szkołach podstawowych, ale aż o jedną czwartą zwiększyła się liczba studentów uczelni działających w mieście. Z danych dotyczących opieki zdrowotnej wynika, że w Nowym Sączu w 2023 roku przybyła jedna przychodnia (w porównaniu z 2022) – jest ich 77. Jednocześnie ubyły dwie apteki i na koniec zeszłego roku działało ich w mieście 35.
W 2023 roku spadła liczba odwiedzających muzea i liczba wypożyczeń książek w bibliotekach ale za to zwiększyła się liczba widzów w miejscowych kinach. Mniej było gości w hotelach i obiektach noclegowych. Takich obiektów jest łącznie 8, dysponują 435 miejscami noclegowymi, które w 2023 roku były wykorzystane w 35 procentach.
Sądeczanie w ubiegłym roku średnio zużyli mniej wody, gazu i energii elektrycznej niż w roku 2022 roku. Natomiast liczba mieszkań oddanych do użytku wzrosła w porównaniu z 2022 niemal dwukrotnie. W 2023 r. w Nowym Sączu oddano do użytkowania 371 mieszkań (tj. 1,7% w skali województwa; w 2022 było to 195 mieszkań), w tym w budownictwie indywidualnym – 122 mieszkania (1,5%).
Nieznaczne wzrosty możemy obserwować natomiast w dziale „motoryzacja”. W Nowym Sączu na koniec zeszłego roku mieliśmy zarejestrowane 51,9 tys. samochodów osobowych, 10,3 tys. samochodów ciężarowych, 6 tys. ciągników siodłowych, 427 autobusów oraz 4,5 tys. motocykli.
Ciekawe również jest porównanie Nowego Sącza do miast o podobnej wielkości i statusie, jak np. Kalisz, Legnica, Piotrków Trybunalski, Siedlce czy Słupsk (łącznie 10 innych miast). Okazuje się, że „wygrywamy” pod względem liczby widzów w kinach, liczby kobiet (110 czyli najmniej spośród porównywanych miast) na 100 mężczyzn a także współczynnika obciążenia demograficznego (to stosunek liczby dzieci (0-14 lat) i osób w starszym wieku (65 i więcej lat) do liczby osób w wieku 15-64 lata). W Nowym Sączu wynosi 75.
Na podium jesteśmy także pod względem dochodów własnych budżetu miasta na mieszkańca (4518 zł), najniższej stopy bezrobocia rejestrowanego (3,5%) i przyrostu naturalnego na tysiąc mieszkańców (minus 1,4, najgorszy Włocławek ma minus 9).
Najgorzej spośród porównywanych miast Nowy Sącz wypada pod względem przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w 2023 roku – 6253,50 zł (mniej zarabiają przeciętnie w Piotrkowie Trybunalskim).
Ze wszystkimi danymi (w formatach PDF i xls) zawartymi w wydawnictwie „Informator statystyczny – miasto Nowy Sącz 2024” można zapoznać się na stronie Urzędu Statystycznego w Krakowie.
(JO)
Reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS