W odpowiedzi na akcję społeczników dotyczącą oznaczania drzew przeznaczonych przez projektanta do wycinki pod budowę ścieżek rowerowych, Urząd Miejski zorganizował w piątek 19 sierpnia br. konferencję prasową w terenie z udziałem zastępców prezydenta miasta: Elżbiety Gralec i Marcina Gołębiowskiego oraz architekta miejskiego Marcina Bednarczyka.
Przedstawiciele włodarza miasta wspólnie podkreślali, jak ważna jest zieleń miejska oraz mówili, że planowana wycinka drzew pod ścieżki rowerowe, nie będzie aż takich rozmiarów, jak pierwotnie założył projektant. Z przekazanych przez nich informacji wynika, że usuniętych zostanie około 70 drzew lub mniej, a nie 218.
Zastępca prezydenta miasta ds. społecznych Marcin Gołębiowski mówił o bezpieczeństwie.
– Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, mieszkanek i mieszkańców Starachowic jest wartością najważniejszą. Wykonanie ścieżek rowerowych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa użytkowników. Prezydent Marek Materek podkreślał jasno i stanowczo: nie wycinamy drzew, chyba że zachodzi pewna kolidacja z realizacją inwestycji. Natomiast podkreślamy, że zgodnie z ideą miasta zrównoważonego, bardzo istotne jest to, że podejmując decyzję o naruszeniu drzewostanu, są to decyzje trudne i odpowiedzialne, ale decyzje, które mają na celu stworzenie pewnej jakości komfortu życia mieszkańców – mówił wiceprezydent Gołębiowski i dodał, że gmina Starachowice nie wycina 218 drzew.
Następnie przedstawił chronologię zdarzeń związanych z procesem przygotowywania projektu budowy ścieżek rowerowych. Na pytanie portalu dlaczego do przetargu ogłoszonego w 2022 roku przyjęto inwentaryzację dendrologiczną z 2019 roku, padła odpowiedź, że brakło czasu na zmiany. – Nie starczyło nam już czasu na to, żeby dokumentację dendrologiczną zaktualizować. To projekt został dostosowany do tego, aby jak najmniej kolidował z wycinką drzew – wyjaśniła wiceprezydent Elżbieta Gralec, po czym dodała, że Gmina Starachowice dba o to, by miasto Starachowice, było miastem zielonym. – Pan prezydent zawsze podkreślał, że zieleń i natura, to jest to co wyróżnia nasze miasto. Pozyskujemy środki na odnowienie zieleni. Parki Miejski, skwery zielone, oczyszczenie Pasternika – wszystkie te projekty pokazują, że dla prezydenta i dla władz miasta dbałość o przyrodę i wartości naturalne są bardzo ważne. Starachowice są zielone i takie pozostaną – powiedziała zastępczyni prezydenta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec.
Architekt Marcin Bednarczyk dodał, że w toku prac projektowych dokonane zostały modyfikacje w projekcie. – Z troską podchodzimy do dbałości o środowisko przyrodnicze. Chcemy, żeby w tym środowisku ponieść jak najmniej strat podczas realizowanych inwestycji. Każdorazowo przy wykonawstwie inwestycji pochylamy się nad problemem wycinania drzew – powiedział Bednarczyk.
Jeszcze na konferencji prasowej portal zapytał o wycinkę drzew przy Pałacyku. Ile było zaprojektowane, a ile zostało wycięte. Przedstawiciele prezydenta powiedzieli, że odpowiedzą na te pytania po sprawdzeniu dokumentów.
– W związku z funkcją, jaką będzie ten budynek pełnił musi być m.in. zabezpieczona droga pożarowa, a przepisy pożarowe mówią, że nie może być pomiędzy drogą pożarową a budynkiem chronionym przeszkód większych niż 3 metry wysokości. (…) Zostało tam dużo okazów starych drzew – powiedział Marcin Bednarczyk na piątkowej konferencji.
Zobacz NAGRANIE [kliknij]
Tego samego dnia wieczorem, ktoś usunął wszystkie oznaczenia drzew dokonane przez społeczników wzdłuż ulic Kaczyńskiej i Na Szlakowisku.
Portal sprawdził dokumentację Pałacyku, która jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej. Na 147 drzew w parku przy Pałacyku, projektant wskazał do usunięcia 75 sztuk. Po wejściu firmy budowlanej w teren, wycięto 74 drzewa. Czyli tylko jedno mniej, aniżeli było założone przez projektanta. Część poszła pod topór ponieważ potrzebne było „usunięcie fragmentów drzewostanu w celu odsłonięcia linii widokowej od ulicy Konstytucji 3 Maja”.
Zachodzi więc pytanie, jaki los spotkałby 218 drzew, gdyby nie informacje w mediach i akcja społeczników?
Reklama
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS