A A+ A++

Zapomniane głosy polskiej poezji w centrum uwagi. Już jutro, w Bibliotece Akademii, odkryjemy na nowo historie niezwykłych kobiet literatury. Spotkanie z Mateuszem Kołodziejem, autorem “Przemilczane. Polskie poetki, o których nie mówi się w szkole”, obudzi wspomnienia o twórczości, która zasługuje na naszą pamięć i uznanie.

  1. Spotkanie autorskie z Mateuszem Kołodziejem, 20 marca.
  2. Omówienie książki “Przemilczane. Polskie poetki, o których nie mówi się w szkole”.
  3. Historie ośmiu polskich poetek, które zmagały się z ograniczeniami społecznymi.
  4. Wstęp wolny – wydarzenie z okazji Światowego Dnia Poezji.

W najbliższą środę, miłośnicy literatury będą mieli niepowtarzalną okazję do spotkania z Mateuszem Kołodziejem, tarnowianinem znanym z pasji do literatury oraz zaangażowania w promocję czytelnictwa. Spotkanie będzie miało miejsce w Czytelni Biblioteki Głównej Akademii Tarnowskiej, a jego początek zaplanowano na godzinę 13. To wydarzenie, organizowane w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji, rzuca światło na życie i twórczość ośmiu polskich poetek. Ich losy, przedstawione w książce Kołodzieja, pokazują, jak wielkie przeszkody musiały pokonać, by móc wyrażać siebie i swoją sztukę.

Wśród opisanych postaci znajdują się takie nazwiska jak Elżbieta Drużbacka, Anna Zbąska czy Zuzanna Ginczanka – kobiety, które mimo swojego ogromnego talentu, często pozostawały w cieniu swoich męskich odpowiedników. Spotkanie będzie nie tylko okazją do poznania ich historii, ale również refleksji nad rolą, jaką płeć odgrywała i nadal odgrywa w literaturze.

Mateusz Kołodziej, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, to postać znana nie tylko z działalności literackiej, ale również pedagogicznej. Jego zaangażowanie w upowszechnianie wiedzy o literaturze zostało uhonorowane Dukatem Tarnowskim 2022, co świadczy o jego znaczącym wkładzie w promocję kultury. Spotkanie z nim będzie nie tylko okazją do zgłębienia tematyki kobiet w literaturze, ale również do rozmowy o współczesnych wyzwaniach, jakie stoją przed literaturoznawstwem i dydaktyką.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców, dla których literatura jest pasją, do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Niech będzie to czas odkrywania na nowo zapomnianych głosów polskiej poezji i celebracji talentu, który zbyt długo pozostawał w cieniu.

Na podstawie: Urząd Miasta

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZrobił ,,prawko” dwa miesiące temu. Przekroczył prędkość prawie trzykrotnie
Następny artykułPapież wzywa do modlitwy o pokój za wstawiennictwem św. Józefa