A A+ A++

W sercu Wejherowa zabłysła nowa gwiazda pamięci, przypominając o niezwykłej osobie, która swoim życiem i działalnością zaznaczyła trwały ślad na kulturalnej mapie naszego miasta. Mowa o Bogusławie Zubrzyckiej, której poświęcono tablicę pamiątkową, stając się symbolem trwałej pamięci i inspiracji dla przyszłych pokoleń.

  1. Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dedykowanej Bogusławie Zubrzyckiej na budynku Stowarzyszenia Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
  2. Prezydent miasta oraz słuchaczka uniwersytetu wśród osób odsłaniających tablicę.
  3. Podkreślenie wszechstronnych talentów i zaangażowania Zubrzyckiej w życie społeczno-kulturalne miasta.
  4. Omówienie wkładu Bogusławy Zubrzyckiej w rozwój kultury i edukacji w Wejherowie, w tym jej twórczości literackiej i muzycznej.

W dniu, który przeszedł do historii naszego miasta jako moment hołdu i pamięci, na ścianie budynku przy ul. Kopernika 13 odsłonięto tablicę upamiętniającą życie i dzieło Bogusławy Zubrzyckiej. Tę wybitną postać, która z pasją wypełniała role wykładowczyni, rzeczniczki, poetki, a także propagatorki aktywizacji seniorów, uczczono w obecności prezydenta Krzysztofa Hildebrandta oraz Zdzisławy Obrębskiej, reprezentującej słuchaczy Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Prezydent miasta, w swoim przemówieniu, podkreślił niezwykłe zaangażowanie Zubrzyckiej w życie miasta i jego mieszkańców. “Pani Bogna była osobą wszechstronnie uzdolnioną i posiadaczką wielu talentów, w tym poetką, miłośniczką literatury polskiej, filozofii i kultury. Kochała też Wejherowo. Cieszę się, że jest pielęgnowana o niej pamięć. Dzięki temu jest z nami w myśl słów, że „Nie umiera ten, kto żyje w naszych sercach i pamięci” – mówił Krzysztof Hildebrandt.

Bogusława Zubrzycka, znana również jako Bogna, swoje życie poświęciła nie tylko literaturze i muzyce, ale i aktywnej działalności w Stowarzyszeniu Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jej dorobek literacki, w tym poświęcone miastu wiersze, opowiadania, a także książki takie jak “Poema starszej pani”, “Mój Jasny Brzeg” czy “W zamknięciu”, pozostają trwałym dziedzictwem kulturowym. Wanda Kantecka, wykładowczyni-wolontariuszka, podczas laudacji wspominała o niezwykłych dokonaniach i wpływie Zubrzyckiej na lokalną społeczność.

Uroczystość odsłonięcia tablicy stała się okazją do przypomnienia nie tylko osiągnięć Bogusławy Zubrzyckiej, ale także jej niezwykłej osobowości. Słuchacze Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, występujący w grupie teatralnej „Srebrna Nitka”, zaprezentowali wybrane wiersze poetki, a wyświetlony film ukazał wywiad z nią, pozwalając uczestnikom wydarzenia jeszcze raz usłyszeć jej głos i przypomnieć sobie jej pasje.

Tablica pamiątkowa Bogusławy Zubrzyckiej w Wejherowie stanowi nie tylko hołd dla jej osoby, ale również przypomnienie o wartościach, które promowała: miłości do literatury, muzyki i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Jej dziedzictwo inspiruje kolejne pokolenia, przypominając, że kultura i edukacja są fundamentami tworzącymi tożsamość każdej społeczności.

Na podstawie: Urząd Miasta Wejherowo

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Росії заочно засудили Малюка: що закидають главі СБУ
Następny artykułKto wygra wybory do sejmiku? [SONDAŻ]