A A+ A++

W Strzebielinku odbyło się wzruszające spotkanie osób internowanych, które miało na celu upamiętnienie ich trudnych doświadczeń z czasów stanu wojennego. Wydarzenie miało również wymiar symboliczny, związany z 10. rocznicą odsłonięcia tablicy pamiątkowej, która przypomina o losach działaczy demokratycznej opozycji.

Wspomnienia i refleksje z przeszłości

Przed dawnym obozem internowania w Strzebielinku, gdzie w stanie wojennym więziono wielu działaczy NSZZ Solidarność, odbyło się spotkanie osób, które przeszły przez te trudne doświadczenia. Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 10. rocznicy odsłonięcia tablicy pamiątkowej, a jego inicjatorem był Andrzej Drzycimski, były internowany oraz rzecznik prasowy Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Uczestnicy spotkania mieli okazję podzielić się swoimi wspomnieniami, które wciąż pozostają żywe w ich pamięci.

Uroczystość pełna emocji i uznania

Spotkanie poprowadził Jan Wyrowiński, również były więzień Strzebielinka, który aktualnie pełni funkcję prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. W swoim wystąpieniu podkreślił, jak ważna była determinacja dawnych opozycjonistów w walce o demokrację. „Dzięki niezłomnej i nieugiętej postawie udało się odsunąć od władzy komunistów i wprowadzić Polskę na drogę demokratycznego rozwoju” – mówił Wyrowiński. Uroczystość zaszczycił obecnością minister Lech Parel, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przypomniał, że w czasie stanu wojennego w Polsce istniało 52 miejsca internowania, w których przetrzymywano około 10 tysięcy osób.

Odznaczenia dla zasłużonych

W trakcie uroczystości minister Parel wręczył Medale Pro Bono Poloniae grupie „strzebielinkowców”, w tym Andrzejowi Drzycimskiemu oraz innym działaczom i samorządowcom, którzy wspierają pamięć o NSZZ „Solidarność”. Wśród odznaczonych znalazł się prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, który został reprezentowany przez swojego zastępcę, Arkadiusza Kraszkiewicza. Spotkanie miało również charakter społeczny, gdyż uczestniczyli w nim przedstawiciele lokalnych organizacji oraz samorządowcy, co podkreślało znaczenie wspólnego pamiętania o trudnych czasach w historii Polski.

Uroczystość zakończyła się Mszą św. w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika w Gniewinie, co stanowiło piękne zwieńczenie dnia pełnego wspomnień, refleksji i wzruszeń. Spotkanie w Strzebielinku to nie tylko hołd dla przeszłości, ale także przypomnienie o wartościach, które kształtują współczesną Polskę.

Na podst. Urząd Miasta Wejherowo

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoncert Hip-Hop Odlewnia już niebawem. W Stąporkowie wystąpi donGURALesko
Następny artykułGamescom Opening Night Live 2024 już dzisiaj! To będzie niezapomniana impreza