A A+ A++

Dzięki budowie Centrum Czynnej Ochrony Przyrody Wdecki Park Krajobrazowy będzie mógł zaoferować odwiedzającym całoroczną ofertę turystyczno-szkoleniową i komfortowe warunki. Kończy się montaż wewnętrznych instalacji grzewczych na pierwszych dwóch kondygnacjach, a na przełomie lipca i sierpnia zostanie wykonana instalacja na potrzeby wykorzystania ciepła ziemi do celów grzewczych. Źródłem ciepła będzie dziewięć odwiertów o głębokości do 100 metrów. W sanitariatach ekipa położyła już glazurę i przygotowała powierzchnię do montażu luster. W pozostałych pomieszczeniach nakładane są gładzie na ściany i sufity.

– Na ukończeniu są także prace na zewnątrz budynku przy elewacji, gdzie pozostały jedynie do zamontowania elementy wykończeniowe wokół drzwi. Po położeniu dachówki ceramicznej obiekt harmonijnie wpasował się w zabytkową zabudowę zespołu budynków kolejowych z początku XX wieku. Prace dekarskie powinny zakończyć się w sierpniu – informuje Beata Krzemińska, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego.

Urzędnicy kupią kajaki i motorówkę

Dwupiętrowy budynek z poddaszem, o powierzchni użytkowej blisko 680 m kw., będzie jednym z większych budynków użyteczności publicznej w powiecie świeckim. Pomieści między innymi salę edukacyjną, pełniącą także rolę czytelni i bibliotekę. Istniejący księgozbiór zostanie uzupełniony o nowe pozycje z zakresu dziedzictwa historycznego, kulturowego i przyrodniczego Borów Tucholskich. Głównym pomieszczeniem na parterze będzie sala konferencyjna na 60 osób. Zostanie w niej zorganizowana stała wystawa etnograficzna, będą tam odbywać się również wydarzenia aktywizujące lokalną społeczność.

Równocześnie z pracami budowlanymi trwa zakup wyposażenia ośrodka. To między innymi sprzęt optyczny, fotograficzny, zestawy do badania wody i powietrza. Część sprzętu dydaktycznego została już dostarczona. Projekt przewiduje też zakup dużego sprzętu, jak kajaki i łódź motorowa, dzięki któremu oferta CCOP będzie jeszcze bardziej atrakcyjna. Jej uzupełnieniem będzie audioprzewodnik po Wdeckim Parku Krajobrazowym – 60 urządzeń w 40 specjalnie wyznaczonych punktach parku automatycznie odtworzy pliki dźwiękowe z informacją o ich walorach przyrodniczych i kulturowych.

Atrakcje w nowym ośrodku

W oparciu o powstającą nowoczesna bazę dydaktyczną pracownicy parku już opracowują scenariusze zajęć. W ofercie stawiają na aktywny wypoczynek połączony z nauką – spływy kajakowe, piesze wycieczki wokół Zalewu Żurskiego, kursy fotograficzne itp. Goście ośrodka będą mogli skorzystać także z noclegu – budynek pomieści siedem pokoi 4-osobowych i jeden 2-osobowy. Obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Teren wokół centrum zostanie uporządkowany. Pojawią się nowe aranżacje zieleni, utwardzone ciągi piesze z ławkami, kosze na śmieci, ogólnodostępny stojak na rowery i oświetlenie hybrydowe.

Realizację projektu umożliwiły fundusze Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-20. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 3,7 mln zł, z czego ponad 2,8 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych. Zakończenie całego projektu planowane jest w grudniu tego roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProjekt o prosumentach zbiorowych i wirtualnych – do podkomisji
Następny artykułMakabryczne odkrycie w Terespolu. W mieszkaniu 58-latki znaleziono ludzki szkielet