A A+ A++

W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH uruchomiono najszybszy superkomputer w Polsce Athena. Ta jednostka jest również jedną z najbardziej ekologicznych na świecie.

Źrodło fot. CC BY 2.0 | Matt Howard.

i

4 października miało miejsce rozpoczęcie roku akademickiego na AGH w Krakowie. Wydarzeniu towarzyszyło uruchomienie superkomputera Athena w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Najszybszy komputer w Polsce

Athena jest jednym z trzech superkomputerów Cyfronetu, mogącym pochwalić się mocą 7,7 PetaFlopsa, dzięki czemu zajmuje 105. miejsce na czerwcowej liście TOP500 najszybszych komputerów świata. Drugą zaletą tej jednostki jest bycie ekologiczną, ponieważ znalazła się ona na 9. miejscu w rankingu Green500. W ACK Cyfronet AGH towarzyszą jej Ares o mocy 3,5 PetaFlopsa (209. miejsce na liście TOP500) i Prometheus z mocą obliczeniową 2,7 PetaFlopsa (405. w rankingu TOP500). Liczba komputerów w ACK Cyfronet wynika z tego, że każdy z nich ma inną architekturę i rodzaje procesorów, dzięki czemu służą do odrębnych zadań. Athena znalazła zastosowanie głównie w medycynie i obliczeniach AI. Dla porównania wydajność najszybszego komputera świata o nazwie Frontier szacuje się na 1,7 EksaFlopsa.

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH zajmuje się dbaniem o Komputery Dużej Mocy i Miejską Akademicką Sieć Komputerową. Ta infrastruktura informatyczna służy celom naukowo-badawczym.

Dyrektor Centrum prof. Kazimierz Wiatr przekazał, że Athena swoją moc obliczeniową zawdzięcza 384 procesorom graficznym GPGPU Ampere A100 SXM3 od Nvidii. Poza tym na pokładzie znajduje się 48 serwerów z procesorami AMD EPYC o łącznej liczbie 6144 rdzeni obliczeniowych i 1 TB pamięci RAM.

Na pokładzie umieszczono również linuksowy podsystem dyskowy w systemie plików Lustre i serwery dyskowe z pamięciami flash w standardzie NVMe. Ten superkomputer wykorzystuje sieciowy standard InfiniBand HDR o przepustowości 4 x 200 Gb/s na serwer.

Superkomputery w Cyfronecie są wykorzystywane przez polskich naukowców praktycznie we wszystkich dziedzinach nauki i innowacyjnej gospodarki. W 2021 r. wykonały one na potrzeby badań naukowych 5 549 582 zadań obliczeniowych o łącznym czasie trwania 43 409 lat! – oficjalna strona internetowa AGH

Superkomputery, o których mowa, znacznie przewyższają powszechnie stosowane PC pod względem wydajności. Znajdują one zastosowanie m.in. w celach naukowych (np. badanie klimatu, modelowanie reakcji chemicznych czy prognozowanie pogody).

Uruchomiono najszybszy superkomputer w Polsce - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFotowoltaika dla rolnika – oszczędność, wydajność i niezależność  
Następny artykuł„Cały Kazio” po raz dziewiąty zagości w Polanicy-Zdroju. Festiwal rozpoczyna się w piątek