A A+ A++

Urologia jest dziedziną, zajmująca się budową, fizjologią i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego w przypadku mężczyzn oraz układu moczowego kobiet.

Lekarz urolog jest więc potrzebny w przypadku problemów związanych z takimi schorzeniami, jak stany zapalne w obrębie układu moczowego lub płciowego, choroby nerek, nadnerczy, moczowodów, pęcherza czy zaburzenia funkcji seksualnych, a wreszcie choroby zewnętrznych narządów płciowych.

Jakie dolegliwości powinny skłonić do wizyty u urologa?

Istnieje cała lista objawów ze strony układu moczowo-płciowego, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza urologa. Do najczęściej wymienianych zaliczamy:

  • nietrzymanie moczu
  • zmiany w ilości, zapachu lub strukturze moczu, czy w częstotliwości jego oddawania
  • nieprzemijające uczucie parcia na pęcherz
  • ból, swędzenie czy pieczenie cewki moczowej
  • obrzęk, zaczerwienienie i inne zmiany w wyglądzie prącia lub jąder
  • ból po urazie podbrzusza
  • ból dolnej części pleców
  • puchnięcie nóg.

Przygotowanie się do wizyty

Wielu pacjentów przed wizytą u urologa powstrzymuje nieuzasadniona obawa, wstyd, a wreszcie wyolbrzymione relacje o niektórych badaniach urologicznych. Zdecydowanie się na zgłoszenie do poradni musimy w tym przypadku poprzedzić przełamaniem barier natury psychologicznej. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z lekarzem, który jest świadomy naszego skrępowania czy obaw i na pewno zrobi wszystko, aby je rozwiać. Odkładanie spotkania z nim to często ryzykowanie pogłębieniem się objawów i przedłużeniem samego procesu leczenia. Powinniśmy oczywiście przed wizytą zadbać o higienę okolic intymnych.

Przebieg wizyty u urologa

Podobnie jak w przypadku innych specjalistów i tutaj spotkanie lekarza z pacjentem rozpoczyna się od wywiadu, a więc powinniśmy być przygotowani do wymienienia objawów, pokazania wyników posiadanych już badań (dobrze mieć wykonane podstawowe badania krwi i moczu), przedstawienia ewentualnej listy przyjmowanych leków i wymienienie schorzeń, na które zostały nam przepisane. W przypadku pobytu w szpitalu czy przebytej operacji bierzemy na wizytę kartę leczenia szpitalnego. Jeżeli dolegliwości związane są ze zmianami w wyglądzie zewnętrznych narządów płciowych, lekarz oczywiście musi je obejrzeć. W niektórych przypadkach – problemach z prostatą – konieczne będzie także badanie per rectum (przez odbyt), wykonywane w pozycji leżenia na boku, z zastosowaniem żelu nawilżającego. Nie jest ono bolesne i trwa dość krótko, a poprzez jego przeprowadzenie urolog ocenia stan prostaty. U kobiet lekarz palpacyjnie (przez dotyk) bada podbrzusze, krocze, ujście cewki moczowej i okolice lędźwiowe. Istnieje możliwość, że zostanie przeprowadzone badanie ultrasonograficzne z pełnym pęcherzem. Mogą być zlecone inne, szczegółowe badania laboratoryjne lub obrazowe. Wszystkie te czynności pozwolą na postawienie diagnozy i zaplanowanie szczegółów leczenia.

Źródło tekstu: https://www.scmkrakow.pl/blog/diagnostyka/urolog-czym-sie-zajmuje-jak-wyglada-wizyta/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł30. rocznica powołania Straży Granicznej – moneta kolekcjonerska NBP
Następny artykułJDK 19: Funkcje planowane dla Javy 19