A A+ A++

W sercu miasta, uroczystości i twórczość splatają się, celebrując 93. rocznicę urodzin wybitnego Janoscha. Od soboty, mieszkańcy i miłośnicy literatury dziecięcej złączyli siły, by uczcić dorobek autora, który swymi opowieściami zbudował most między pokoleniami. Sercem obchodów jest nie tylko wspomnienie twórczości, ale i zaznaczenie niezatartego śladu, jaki Janosch zostawił w naszym mieście.

  1. Wycieczka śladami Janoscha
  2. Wyniki konkursów plastycznych ogłoszone w mediach społecznościowych
  3. Uroczyste odsłonięcie rzeźby Tygryska
  4. Spotkanie dyskusyjne o wpływie twórczości Janoscha na literaturę dziecięcą

Tradycja i nowoczesność przeplatają się w tym weekendzie, kiedy to nasze miasto oddaje hołd Janoschowi, Honorowemu Obywatelowi i wybitnemu twórcy, który ukończył 93 lata. Jego historie, pełne ciepła i mądrości życiowej, na stałe wpisały się w kanon literatury dziecięcej, przekraczając granice języków i kultur.

W sobotę, miłośnicy przygód Misia i Tygryska mieli okazję przemierzać miasto śladami autora. Wyprawa rozpoczęła się od kina ROMA, by przez ul. Piekarską, kościół św. Jadwigi, aż po stalowy dom, odkrywać miejsca związane z Janoschem. To była okazja, by zobaczyć, jak miejscowość wpłynęła na jego twórczość i jak on sam, swoją obecnością, wpisał się w jej historię.

Z kolei wirtualna przestrzeń stała się areną prezentacji talentu młodych artystów, którzy w konkursach plastycznych “Miś i jego bajkowi przyjaciele” oraz “Janosch i bohaterowie jego bajek” wykazali się niesamowitą kreatywnością. Ogłoszenie wyników przez prezydent Małgorzatę Mańkę-Szulik na Facebooku podkreśliło współczesny charakter świętowania i dostępność kultury w cyfrowym świecie.

Centralnym punktem obchodów jest dzisiejsze odsłonięcie rzeźby Tygryska na placu Wolności. To nie tylko hołd dla twórczości Janoscha, ale także symboliczny element, który na zawsze zapisze się w krajobrazie miasta. Późniejsze spotkanie w Muzeum Górnictwa Węglowego to szansa na głębszą refleksję nad tym, co w opowieściach Janoscha przemawia do najmłodszych i dorosłych – jak mówi prof. Angela Bajorek, prof. Grażyna B. Szewczyk oraz red. Jerzy Illg, to opowieści o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu szczęścia, które łączą pokolenia.

Janosch, czyli Horst Eckert, urodzony w sercu naszego miasta, choć życie poprowadziło go daleko poza jego granice, to jednak jego dzieła pozostają z nami, przekraczając czas i przestrzeń. Dzisiejsze świętowanie jest przypomnieniem, że literatura dziecięca to nie tylko historie na dobranoc, ale fundament, na którym budujemy zrozumienie świata.

Opierając się na: Urząd Miejski Zabrze

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAnna Popek jest fanką tej części garderoby. Ma ich więcej, niż butów? [WIDEO]
Następny artykułНевідомі дрони атакували вночі три області Росії