W czwartek, 10 lutego przypada 97. rocznica nadania Gdyni praw miejskich. Miasto przygotowało bogate obchody rocznicowe, które w tym roku rozpoczęły się już w weekend poprzedzający święto miasta. Uroczyste nabożeństwo z okazji obchodów urodzin Gdyni to już tradycja – więc w niedzielę, 5 lutego o godz. 10.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski (ul. Armii Krajowej 26) odbyła się uroczysta msza święta w intencji miasta z asystą wojskową.
Udział we mszy wzięli m.in. przedstawiciele gdyńskiego samorządu, na czele z prezydentem Wojciechem Szczurkiem i Joanną Zielińską, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Obecni byli również samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele wojska.
fot. Mirosław Pieślak
Główne obchody 97. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich zaplanowano tradycyjnie 10 lutego. Tego dnia o godz. 12.00 przed pomnikiem Polski Morskiej zostaną złożone kwiaty. Z kolei o godz. 17.00 w Teatrze Miejskim w Gdyni rozpocznie się uroczysta, urodzinowa sesja Rady Miasta Gdyni, która będzie transmitowana na stronie gdynia.pl. Podczas obrad zostaną wręczone medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego „Za wybitne zasługi dla Gdyni” oraz nagrody „Czas Gdyni” dla najlepszych inwestycji 2022 roku. Sesję uświetni koncert formacji SIDOR x S-AGE.
Atrakcje w Muzeum Miasta Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na urodzinowe oprowadzanie po muzealnych magazynach oraz wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”.
Gdzie są gromadzone muzealne skarby? Co się dzieje z muzealiami po zakończeniu wystawy? Z okazji urodzin Gdyni będzie można zobaczyć muzeum od kuchni i wziąć udział w oprowadzaniu po muzealnych magazynach. Opiekunowie zbiorów i kultury materialnej oprowadzą uczestników po miejscach na co dzień niedostępnych.
Oprowadzanie w kilku turach
Warto wiedzieć, że oprowadzanie odbędzie się w kilku turach. 10 lutego o godz. 10.00 poprowadzą je Gabriela Zbirohowska-Kościa z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni i Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. O godz. 12.00 na gości będą czekać Anna Śliwa z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni oraz Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni. Natomiast o godz. 15.00 zwiedzanie poprowadzą Katarzyna Gec z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni i Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.
Uwaga – tego dnia wstęp na oprowadzanie jest bezpłatny. W każdej turze może uczestniczyć maksymalnie 12 osób. Rezerwacja wejściówek na stronie internetowej muzeum.
Muzealne magazyny będzie można odwiedzić również 11 lutego o godz. 14.00. Oprowadzanie poprowadzą Weronika Szerle z Działu Sztuki Muzeum Miasta Gdyni oraz Joanna Mróz z Działu Historycznego Muzeum Miasta Gdyni.
Tego dnia wstęp jest już płatny, a oprowadzanie wliczone będzie w cenę biletu do muzeum. W zwiedzaniu może uczestniczyć maksymalnie 12 osób. Rezerwacja wejściówek na stronie internetowej muzeum.
Gdynia – dziełem otwartym
Z kolei w niedzielę, 12 lutego, o godz. 14.00 odbędzie się oprowadzanie po wystawie „Gdynia – dzieło otwarte”, które poprowadzi Weronika Szerle. Wystawa pokaże wielowątkową historię Gdyni. U początków istnienia naszego miasta łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni.
Udział w oprowadzaniu jest wliczony w cenę biletu do muzeum. W wydarzeniu może wziąć udział maksymalnie 50 osób. Wejściówki są do nabycia na stronie internetowej muzeum.
„Lata dwudzieste, lata trzydzieste” w Polsat Plus Arena Gdynia
W sobotę, 11 lutego, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaprasza mieszkańców na obchody urodzin Gdyni. Wydarzenie odbędzie się w godz. 13.00-17.00 w Polsat Plus Arenie Gdynia (ul. Kazimierza Górskiego 8). Motywem przewodnim będą lata dwudzieste i trzydzieste, a atrakcje i program przygotowano przede wszystkim z myślą o gdyńskich seniorach.
Od godz. 13.00 do godz. 16.30 będzie działać strefa urody i zdrowia. Wszyscy chętni będą mogli tam m.in. skorzystać z porad podologa, dietetyka, fizjoterapeuty czy kosmetologa, a także zbadać poziom cukru i ciśnienia. Zaplanowano również warsztaty kreatywne w klimacie lat dwudziestych i trzydziestych. Nie zabraknie też strefy foto oraz kawiarni.
Główną atrakcją będzie koncert pt. „Już nie zapomnisz mnie…”, który rozpocznie się o godz. 15.45. Ze sceny wybrzmią największe przeboje lat dwudziestych i trzydziestych. Wykonają je artyści z Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
Wstęp bezpłatny, ale obowiązują wejściówki. Zaproszenia będzie można odbierać od 1 lutego w Centrum Aktywności Seniora (ul. 3 Maja 27). Mile widziane elementy ubioru z epoki.
Zwiedzanie Konsulatu Kultury
W ramach 97. urodzin Gdyni zaplanowano także zwiedzanie Konsulatu Kultury. W sobotę, 11 lutego, odbędą się dwa spacery z przewodnikiem – jeden dla dorosłych i młodzieży, a drugi dla rodzin z dziećmi.
Konsulat Kultury, czyli dawny Dom Marynarza Szwedzkiego, kryje w sobie wiele tajemnic i niezwykłą historię związaną z powstaniem gdyńskiego portu i rozwojem miasta. Na pokładach statków do Gdyni przybywało tysiące marynarzy spędzających na brzegu kilka dni. Z myślą o nich uruchomiono w mieście placówkę Kościoła Szwedzkiego – Svenska Kyrka Utomland. Historia Domu Marynarza Szwedzkiego sięga 1934 roku, kiedy mecenas Haidrich, dyrektor Urzędu Morskiego Stanisław Łęgowski oraz dyrektor Korzon spotkali się, aby podpisać akt darowizny placu pod budowę Domu Marynarza Szwedzkiego w Gdyni.
Spacer „Cóż tam, panie, w Konsulacie?” rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa 45-60 minut. Poprowadzi go Michał Miegoń. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię budynku i zajrzą do jego wnętrz. Dowiedzą się m.in., co kryją tajemnicze drzwi we foyer, z jakimi problemami mierzyli się pastorzy prowadzący działalność w Domu Marynarza Szwedzkiego oraz dlaczego sala Konsulatu Kultury ma unikalną akustykę.
W zwiedzaniu może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.
Drugi spacer „Dzieci grandzą w Konsulacie!” odbędzie się o godz. 13.00 i poprowadzi go Danuta Ślipy. Uczestnicy zajrzą tam, gdzie na co dzień nie można wejść. Przejdą od piwnicy po strych, by wsłuchać się w dawne dźwięki, poczuć dawne zapachy i poszukać ducha.
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.
Natomiast 11 lutego wieczorem wszyscy chętni będą mogli dowiedzieć się, jak kiedyś wyglądały wakacje w Gdyni. O godz. 19.00 w Konsulacie Kultury odbędzie się pokaz „Gdynia – letnich wspomnień czar”. Zaprasza na niego Andrzej Jastrzembski, twórca albumu o współczesnej Gdyni. Autor wprowadzi uczestników w wakacyjną atmosferę i zaprezentuje zdjęcia wykonane w latach 20. i 30. Pokazowi będzie towarzyszyła ilustracja muzyczna. Na żywo zagrają: Paweł Osicki (perkusja), Szymon Bumos (klawisze) i Adam Żuchowski (kontrabas). Muzyczne brzmienia będą połączone z dźwiękami z gdyńskiej plaży. Wstęp wolny.
Wydarzenie przygotowano we współpracy z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Gdyni.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS