A A+ A++

To jeden z najtragiczniejszych eksperymentów psychologicznych w historii. Wszystko zaczęło się od błędu lekarza, w wyniku którego małego chłopca pozbawiono genitaliów. Zrozpaczeni rodzice usłyszeli, że ich dziecko nie będzie miało życia seksualnego i do końca życia będzie borykać się z osamotnieniem. Gdy na drodze Reimerów pojawił się John Money twierdzący, że mogą zapewnić chłopcu szczęście, wychowując go jako dziewczynkę, było to dla nich niczym wybawienie. Jak się później okazało wyrachowany i bezwzględny psycholog chciał w ten sposób zapewnić sobie obiekt doświadczalny.

Fatalny błąd i straszliwe konsekwencje

Był rok 1966, gdy do szpitala w Winnipeg w Kanadzie trafili dwaj bliźniacy: Bruce i Brian Reimer. U niemowlaków zdiagnozowano dziecięcą stulejkę. Lekarz orzekł, że w tym przypadku skuteczną metodą leczenia miało być usunięcie napletka. Jako pierwszy operowany był Bruce. W wyniku błędu w sztuce medycznej chłopiec został pozbawiony niemal całego penisa. Nigdy nie ustalono, w jaki sposób doszło do tej okropnej pomyłki, lekarz nigdy też nie poniósł żadnych konsekwencji.

Po nieudanej operacji Janet i Ron Reimer usłyszeli, że ich syn nigdy nie będzie sprawny seksualnie, nie zostanie ojcem i będzie musiał pogodzić się z faktem, że jest “niepełnym człowiekiem”, co może rodzić wyobcowanie i osamotnieniem. W obliczu tragedii, która spotkała Bruce’a, zdecydowano się odwołać operację Briana.

Psycholog — wybawca

Gdy zrozpaczeni rodzice spotkali na swojej drodze psychologa Johna Money pomyśleli, że to dar z niebios. Mężczyzna specjalizujący się w badaniu tożsamości płciowej twierdził, że do drugiego roku życia dzieci nie mają jasno określonej płci, a to wychowanie ją kształtuje. W związku z tym przekonała rodziców, że Bruce może być szczęśliwy w przyszłości, jeśli wychowają go jako dziewczynkę. Rodzice chcący dla swojego dziecka jak najlepiej, uwierzyli w autorytet psychologia i rozpoczęli proces, który miał sprawić, że Bruce stanie się Brendą. 

Bruce staje się Brendą

Gdy podjęto decyzję o wychowaniu Bruca na dziewczynkę, poddano go chirurgicznej sterylizacji, plastyce ginekologicznej, w ramach której ukształtowano mu pochwę, a w późniejszym wieku zmuszono do przyjmowania hormonów. Wszystkiemu towarzyszyło sugerowanie, że powinien bawić się lalkami, ubieranie go w sukienki i zapuszczanie włosów — czyli “tworzenie” typowej dziewczynki lat 60. Mimo tych wszystkich działań oraz terapii prowadzonej przez Johna Money’a “Brenda” czuła, że jest chłopcem. Swoją pierwszą sukienkę podarła na strzępy, upierała się przy oddawaniu moczu na stojąco oraz innych “męskich” aktywnościach.

To, co działo się za zamkniętymi drzwiami gabinetu psychologa, budzi zgrozę i obrzydzenie

Przeobrażenie się w dziewczynkę miało pomóc “Brendzie” być szczęśliwą, okazało się jednak, że wywołało problemy z tożsamością płciową — nigdy nie czuł się dziewczynką. Chaos sprawił, że Bruce był coraz bardziej wyalienowany, miał poczucie ułomności i niekompletności. Był też wykluczany ze swojej społeczności. Janet Reimer wspominała, że dzieci w szkole nie pozwalały mu korzystać ani z damskiej, ani z męskiej toalety, w efekcie jej syn musiał załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz budynku.

Lekarstwem na całe zło miała być terapia Johna Money’a, który postanowił do cotygodniowych spotkań z Burcem włączyć jego brata bliźniaka — Briana, jako obiekt kontrolny. Jednak to, co działo się za zamkniętymi drzwiami gabinetu psychologicznego, w niczym nie przypominało terapii. Praktyki stosowane przez Money’a można określić tylko jednym słowem — molestowanie. “Psycholog” kazał chłopcom wzajemnie dotykać swoich ciał czy symulować stosunki seksualne w różnych pozycjach. Tłumaczył to budowaniem tożsamości płciowej.

Dzieci próbowały się przeciwstawiać mężczyźnie, ten wówczas stawał się agresywny. Dopiero gdy jako trzynastolatek Bruce zagroził, że popełni samobójstwo, jeśli jeszcze raz rodzice wyślą go do gabinetu Money’a – Janet i Ron zdecydowali, że ich syn już nigdy więcej się tam nie pojawi.

Zobacz również: Juliane Koepcke: Nastolatka, która przeżyła katastrofę samolotową i 11 dni w dżungli

Zadowlony z siebie “badacz”

Dla Johna Money’a nie był to jed … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSurrealistyczne fotomanipulacje autorstwa José Francese
Następny artykułVaccinated blood is tainted blood, study finds