W Wąchocku odbywają się uroczystości kończące tegoroczne centralne obchody 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.
Wąchock był dla powstańców bardzo ważnym miejscem, tu stacjonował generał Marian Langiewicz, a pamiątek związanych z tym dowódcą jest w miasteczku wiele. To między innymi tzw. dworek Langiewicza, w którym mieścił się jego sztab główny. Był tu także ambulans wojskowy, kancelaria sztabowa i poczta polowa.
Dziś na ścianie budynku jest tablica pamiątkowa i przy niej, od złożenia kwiatów, rozpoczęły się uroczystości. Później uczestnicy przeszli przed pomnik Langiewicza, który znajduje się przy szkole podstawowej, niedaleko klasztoru ojców cystersów. Tu również złożono kwiaty, a wicewojewoda Rafał Nowak odczytał list do uczestników spotkania napisany przez premiera Mateusza Morawieckiego.
– Powstanie styczniowe nie było polem walki ostatniej, okazało się jednak najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym okresu rozbiorowego. Stoczono ponad 1,2 tys. bitew i potyczek, pochłonęło około 20 tys. ofiar, dziesiątki tysięcy uczestników powstania zostały zesłane do Rosji lub karnie wcielone do armii – pisał premier.
W uroczystościach bierze udział minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, marszałek senior Antoni Macierewicz, parlamentarzyści, samorządowcy, grupy rekonstrukcyjne i organizacje patriotyczne.
Wśród nich jest m.in. Grot Oddział Powstańczy 1863, który przed klasztorem ojców cystersów rozbił obóz powstańczy. Maciej Gryczko, jeden z rekonstruktorów podkreśla, że taki sposób przybliżania historii jest jednym z najłatwiejszych i najciekawszych dla obserwatorów.
– Jesteśmy Polakami, pasjonatami historii i militariów, chcemy tłumaczyć młodzieży, jak wyglądała codzienność powstańcza, zachęcić ich do wstąpienia do oddziału. Dziś mamy stroje nawiązujące do ubrania powstańców, jest ognisko i namioty. Częstujemy chlebem powstańczym upieczonym przez naszą koleżankę. To także sposób na przekazanie wiedzy – dodaje.
Corocznie wąchockie spotkania łączą wiele środowisk, które podtrzymują pamięć o powstańcach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS