A A+ A++

Msza święta, modlitwa i apel pamięci odbył się dziś w lesie pod Kraśnianami, w miejscu, gdzie pod koniec lipca 1945 roku doszło do boju komunistycznych służb z partyzantami zmierzającymi z Wileńszczyzny i Nowogródczyzny na zachód.


Oddział „Lalusia” przekroczył linię Curzona na wysokości wsi Klimówka i Nomiki. Po przejściu kilku kilometrów zatrzymano się w kolonii wsi Puciłki. Tam oddział został zaatakowany przez konną grupę pograniczników, którą odparto ogniem broni maszynowej. Cofając się dalej w kierunku zachodnim, oddział uwikłał się w walkę ogniową z grupą operacyjną NKWD znajdującą się we wsi Malawicze Dolne. Po oderwaniu się od przeciwnika partyzanci przekroczyli szosę Sokółka-Grodno, po czym zatrzymali się na odpoczynek w lesie na wschód od wsi Kraśniany. Tu oddział został okrążony przez grupę operacyjną złożoną z jednostek NKWD, KBW i UBP z Sokółki, wspartą dwoma tankietkami. Pierwszy atak sowiecki został odparty. W toku dalszej walki oddział przebijał się z okrążenia trzema grupami.

Według meldunku złożonego przez WUBP w Białymstoku do MBP w Warszawie, w walce pod Kraśnianami poległo 12 partyzantów, zaś czterech wzięto do niewoli (dwóch z nich zostało rannych). Oddział w mocno uszczuplonym składzie dotarł do Puszczy Knyszyńskiej, gdzie zaopiekowały się nim placówki AK-AKO. Został rozformowany, po czym żołnierze zaopatrzeni w fałszywe dokumenty rozjechali się w różne strony, głównie na Ziemie Odzyskane.

Represje stosowano wobec miejscowej ludności, która ratowała rannych. Za samo postawienie świeczki na mogiłach zamordowanych groziły szykany.

Partyzanci zostali pochowani w dwóch mogiłach (stąd obecnie w lesie pod Kraśnianami znajdują się dwa pomniki). Po latach ich doczesne szczątki mieszkańcy przenieśli na cmentarz parafialny w Sokółce.

 

W dzisiejszych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych i wojska, uczniowie i mieszkańcy. Odbyła się msza święta, apel poległych, później zaś pod pomnikiem złożono kwiaty i zapalono znicze. Można było obejrzeć przedmioty, które zachowały się po poległych partyzantach – modlitewnik i różaniec.

Spotkanie zorganizowali: powiat sokólski, Sokólski Pododdział Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, Stowarzyszenie Grupa Wschód oraz Combat Alert Białystok 1001.

(pb)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCelny ostrzał z HIMARS-ów. 40 wagonów poszło z dymem
Następny artykułKoźminek. 76-latek potrącony przez 19-latkę na oznakowanym przejściu dla pieszych [FOTO]