A A+ A++

W dniu 85. rocznicy boju pod Rajskiem, władze Powiatu Oświęcimskiego oraz lokalna społeczność zebrały się, aby oddać hołd polskim żołnierzom, którzy oddali życie w walce z niemieckim najeźdźcą. To wydarzenie przypomina nie tylko o heroizmie tych, którzy walczyli, ale także o tragicznych konsekwencjach II wojny światowej.

Uroczystości upamiętniające boje pod Rajskiem

Wicestarosta Teresa Jankowska oraz członkini zarządu powiatu Małgorzata Kotapka reprezentowały lokalne władze podczas dzisiejszych uroczystości. Spotkanie miało miejsce przed pomnikiem w Rajsku, gdzie zgromadziły się liczne delegacje oraz mieszkańcy, aby uczcić pamięć poległych żołnierzy. W swoim wystąpieniu, dyrektorka Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim, Weronika Sporysz, podkreśliła znaczenie tego dnia, mówiąc: – Dzisiaj, w 85. rocznicę boju pod Rajskiem spotykamy się, aby uczcić pamięć tych, którzy oddali życie w największym starciu polskich i niemieckich wojsk na ziemi oświęcimskiej podczas wojny obronnej w 1939 r. Cześć ich pamięci!

Tragiczne wydarzenia z września 1939 roku

W trakcie odwrotu z okolic Pszczyny, polskie oddziały stoczyły zaciętą walkę z niemiecką dywizją pancerną. To starcie, jedno z najkrwawszych w regionie, zakończyło się śmiercią ponad 80 polskich żołnierzy. Niektórzy z nich zginęli podczas próby przeprawy przez rzekę Sołę, gdzie byli ostrzeliwani przez wroga. To dramatyczne wydarzenie na zawsze wpisało się w historię regionu, przypominając o tragicznych losach ludzi, którzy walczyli za wolność swojej ojczyzny.

Premiera książki “Bój pod Rajskiem 1939”

Już w najbliższą sobotę, 7 września o godz. 16, w Pałacu w Rajsku odbędzie się premiera książki „Bój pod Rajskiem 1939” autorstwa Marcina Dziubka. Publikacja ta ma na celu przybliżenie okoliczności powstania „grupy mjr. Ryby”, jej drogi odwrotu oraz uczestnictwa w boju pod Rajskiem. Książka zawiera niepublikowane dotąd fotografie oraz dokumenty, które stanowią cenną pamiątkę tamtych czasów. Dodatkowo, zawiera wykaz żołnierzy biorących udział w tym starciu, co pozwala na lepsze zrozumienie heroizmu i poświęcenia, które towarzyszyły tamtym wydarzeniom. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński.

W trakcie uroczystości wartę honorową pełnili uczniowie klasy wojskowej z PZ nr 2 SOMSiT w Oświęcimiu, co podkreśliło znaczenie kształtowania pamięci historycznej wśród młodego pokolenia. Takie wydarzenia są nie tylko hołdem dla poległych, ale także lekcją dla przyszłych pokoleń, które powinny pamiętać o heroizmie swoich przodków.

Na podst. Powiat Oświęcimski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWstrząs w kopalni Murcki-Staszic; 11 górników przewiezionych do szpitali
Następny artykułNarodowy Dzień Sportu w COS-OPO Giżycko już 15 września – zapraszamy na sportowe atrakcje!