A A+ A++

W najbliższy piątek, 23 lipca na cmentarzu komunalnym w Wadowicach w „Panteonie Wyklętych” odbędzie się pogrzeb kpt. Wojciecha Stypuły ps. „Bartek”.

Szczątki Wojciecha Stypuły zastrzelonego przez NKWD zostały odnalezione we wrześniu 2018 r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w Puszczy Rudnickiej na Wileńszczyźnie.

Wojciech Stypuła urodził się 28 listopada 1904 r. w Tarnawie Dolnej. Ukończył szkołę ludową w Zembrzycach. Był uczniem gimnazjów w Wadowicach i Żywcu. W latach 20. XX w. kształcił się w Szkole Podchorążych w Warszawie oraz w Oficerskiej Szkole Marynarki Wojennej w Toruniu. Następnie był podoficerem 43 pułku piechoty w Kowlu. Po przeniesieniu do rezerwy był marynarzem floty handlowej. Od 1933 r. był instruktorem żeglarskim w Akademickim Związku Morskim w Jastarni oraz instruktorem żeglarskim Związku Harcerstwa Polskiego. W sierpniu 1934 r. zajął pierwsze miejsce w regatach w Szwecji. Od 1936 r. pracował w Warszawie jako dziennikarz. Był autorem książeczek edukacyjnych dla dzieci.

Walczył we wrześniu 1939 r. Jesienią podjął służbę w konspiracji, najpierw w ramach Tajnej Armii Polskiej, potem w Armii Krajowej. Od lipca 1943 r. na Nowogródczyźnie był oficerem Biura Informacji i Propagandy oraz oficerem do zadań specjalnych w sztabie Zgrupowania Nadniemeńskiego AK (w IV batalionie 77 pułku piechoty AK ppor. Czesława Zajączkowskiego „Regnara”). Uczestniczył w wielu akcjach i potyczkach zbrojnych. W lipcu 1844 r. uczestniczył w walkach z Niemcami o Wilno. 22 lipca 1944 r. został zastrzelony przez NKWDF na Długiej Wyspie w Puszczy Rudnickiej.

Plan uroczystości; 23 lipca:

10.15 – wprowadzenie trumny do Bazyliki pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach (pl. Jana Pawła II)

10.30 – Msza święta

11.30 – przemarsz konduktu pogrzebowego na cmentarz komunalny

12.30 – uroczystości pogrzebowe z asystą wojskową

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego borówki są ulubionym owocem dietetyków
Następny artykułSzykuje się hit wszech czasów. “Władca Pierścieni” to najdroższa produkcja w historii