A A+ A++

104 lata temu, 27 grudnia 1918 roku, ludność Wielkopolski stanęła do walki zbrojnej z Niemcami. Powstanie Wielkopolskie wybuchło spontanicznie, jako wyraz dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciw wobec nasilającej się presji germanizacyjnej – przypomniał dziś w trakcie żagańskich uroczystości burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Walki w Poznaniu i w całej Wielkopolsce wybuchały chaotycznie, bez uprzedniego planu. Powstańcy odznaczali się wielką odwagą, wręcz brawurą. Byli zwykle słabiej uzbrojeni od Niemców i słabiej wyszkoleni oraz nie posiadali dowództwa. Powstanie Wielkopolskie było pierwszym zwycięskim zrywem niepodległościowym, ale zanim doszło do zwycięstwa cześć powstańców internowano w obozie jenieckim w Żaganiu. Kilkuset cywilów i żołnierzy przebywało w naszym mieście od lutego do września 1919 roku.

W uroczystych obchodach 104. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Żaganiu wzięli udział gospodarze miasta – burmistrz Andrzej Katarzyniec i przewodniczący rady Adam Matwijów, sekretarz powiatu Iwona Hryniewiecka (wnuczka Powstańca Wielkopolskiego), szef szkolenia Czarnej Dywizji płk Tomasz Kowalczykiewicz, dowódca 11 Batalionu Dowodzenia ppłk Ireneusz Mika, członkowie stowarzyszeń kombatanckich i wojskowych oraz rodziny Powstańców – pani Grażyna Marciniak, córka Franciszka Waltera, pierwszego burmistrza Żagania, który również walczył w Postaniu Wielkopolskim.

Kompanię honorową uroczystości zapewnił 11 Batalion Dowodzenia. Hołd walczącym i poległym w Powstaniu oddaliśmy, wysłuchując Apelu Pamięci i składając kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. gen. Bema w Żaganiu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPo raz pierwszy zobaczył swoją ukochaną.
Następny artykułAndrzej Iwan nie żyje