Dzisiaj (28.10.2024) przed Szkołą Podstawową nr 6 w Mielcu miało miejsce uroczyste odsłonięcie muralu poświęconego patronom szkoły, asom polskiego lotnictwa- Franciszkowi Żwirko i Stanisławowi Wigurze. Autorem malowidła jest absolwent „szóstki”, Wojciech Rokosz.
Wydarzenie przyciągnęło licznie zaproszonych gości i społeczność szkolną, którzy uczcili ten ważny dla szkoły moment. Samorząd miejski reprezentowali Zastępcy Prezydenta miasta Mielca Krzysztof Szostak i Tomasz Leyko.
Mural jest wynikiem wygranej oferty konkursowej “Historia Wojska Polskiego muralem pisana” w konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej i dofinansowania w kwocie 22 684 zł.
Franciszek Żwirko- pilot i Stanisław Wigura- konstruktor. Pierwszy z nich to absolwent szkoły lotniczej w Bydgoszczy i Grudziądzu. W czasie I wojny światowej był żołnierzem Armii Rosyjskiej. Szybko zainteresował się lotnictwem sportowym i był pierwszym Polakiem, który wykonał nocny lot nad Polską. W 1929 r. został oficerem w Akademickim Aeroklubie Warszawskim i to właśnie tam poznał studenta politechniki Stanisława Wigurę, który był współtwórcą Sekcji Lotniczej Koła Mechaników. Wigura wraz ze Stanisławem Rogalskim byli współtwórcami samolotów sportowych WR-1 I RWD-1.
Żwirko i Wigura organizowali wspólne loty od 1929 r. W dniach 20-28 sierpnia 1932 r. dokonali wybitnego wyczynu na specjalnie zbudowanej RWD-6, przelatując ok 5 tys. km w locie okrężnym nad Europą. Były to Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych. Obaj piloci musieli pokonać trasę z Berlina przez Polskę, Czechosłowację, Austrię, Włochy, Szwajcarię, Francję, Holandię, Danię, Szwecję i ponownie wylądować w Berlinie. Żwirko i Wigura odnieśli niespodziewane zwycięstwo, pokonując faworyzowanych Niemców.
Po latach, dzień 28 sierpnia stał się Świętem Lotnictwa Polskiego dla upamiętnienia ich wyczynu. Po tym sukcesie, obaj panowie nadal pracowali nad udoskonaleniem samolotów turystycznych. Niestety, wyprawa do Czech, rozpoczęta 11 września 1932 r. zakończyła się katastrofą ich samolotu pod Cierlickiem Górnym koło Cieszyna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS