A A+ A++

W sobotę, 26 września na ul. Klonowej w Płońsku odbyło się uroczyste odsłonięcie murali. Było ono poprzedzone grą miejską przez Jednostkę Strzelecką 1006 Płońsk.

Sobota, 26 września to bardzo uroczysty i jednocześnie dzień pełen wrażeń. Działo się wiele. Już o godz. 11.00 przed Miejskim Centrum Kultury  w Płońsku rozpoczęła się gra miejska, w której wystartowały wszystkie szkoły podstawowe z naszego miasta, a  w tym Niepubliczna szkoła  ,,Żywioły”. Zadaniem uczniów było dotrzeć w wyznaczone miejsca związane z Niepodległością, historią Polski i naszego miasta, a także wykazać się wiedzą na temat Niepodległej. Każda drużyna składała się z czterech osób pod opieką opiekuna.

Następnie o godz. 13.00 przy ulicy Klonowej w Płońsku odsłonięto uroczyście murale wykonane z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Wykonał je  artysta-  Igor Chołda  zwany ,, Aqualoopa”. Odbyło się także przecięcie wstęgi, którą przecinali m.in. Burmistrz Płońska- Andrzej Pietrasik, Marzena Kunicka-dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, Sebastian Milewski z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk.

O wypowiedź poprosiliśmy Marzenę Kunicką, dyrektora  płońskiego MCK : -,,Sobotnia gra miejska i uroczyste odsłonięcie murali, to finał projektu “Płońsk dla Niepodległej 1920-2020″. W ramach projektu odbyło się wiele działań kulturalnych, edukacyjnych, które miały na celu upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej, m.in. strzelecki biwak rodzinny, koncert kapeli z Targówka, czy pokaz filmu niemego ” Cud nad Wisłą” z muzyką na żywo. Wszystkie działania w ramach tego projektu, łącznie z sobotnim, mają moim zdaniem duże znaczenie dla integracji mieszkańców naszego miasta. Zaangażowaliśmy w projekt różne środowiska i różne grupy wiekowe. Mimo trudnej, pandemicznej sytuacji zaangażowanie wszystkich było bardzo duże. Należy również podkreślić ogromną wartość wychowawczą realizowanego projektu. A co do murali? Myślę, że mają one służyć wszystkim, ale szczególnie młodemu pokoleniu. Dlatego podoba mi się w nich połączenie historii z nowoczesnością. To bardzo dobry sposób na propagowanie historii wśród dzieci i młodzieży. Poza tym myślę, że murale bardzo ożywiły tą część naszego miasta. Nie sposób ich nie dostrzec, nawet jadąc samochodem i nie sposób się nie uśmiechnąć na ich widok. Mam nadzieję, że będą cieszyć nasze oczy i jednocześnie przypominać o naszej historii przez długie lata” – podsumowała nasza rozmówczyni.

Jak można było zauważyć murale upamiętniają wydarzenia związane z wojną polsko-bolszewicką, ale  także znajdziemy na nich m.in. aptekę z miejskiego rynku.

Ten szczególny i uroczysty moment przecięcia wstęgi poprzedziła dekoracja najlepszych drużyn.  Mistrzem w grze miejskiej okazała się  Szkoła Podstawowa nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku, drugie miejsce zajęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa ,,Żywioły”, a na trzecim miejscu znalazła się Szkoła Podstawowa nr 4 im. Papieża Jana Pawła II w Płońsku.

– ,,Odsłonięcie murali historycznych przy ul. Klonowej i miejska gra terenowa o tematyce historyczno-militarnej to jedna z wielu aktywności Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk. Jako tzw. certyfikowana organizacja proobronna wciąż prowadzimy działalność szkoleniowo-społeczno-wychowawczą. Od wielu lat przypominamy również o rocznicach i jubileuszach najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Staramy się przy tym wykorzystywać różne formy komunikacji ze społeczeństwem. Raz są to uroczyste obchody, innym razem otwarty piknik strzelecki z grami i zabawami, a w tym wypadku – miejska gra terenowa i murale na ścianach płońskich budynków. Każda z tych form ma jeden cel – utrwalanie historii Polski i historii oręża polskiego w społecznej świadomości, w naszej świadomości. Cieszymy się, że w zorganizowanej przez nas grze terenowej wzięły udział reprezentacje wszystkich płońskich szkół podstawowych, myśl, że rodzima historia wciąż jest ważna dla naszej młodzieży, jest budująca”  – powiedział naszej redakcji st. chor. ZS Marek Sabalski z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk.

Minione sobotnie wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu “Koalicje dla niepodległej” i projektu “Płońsk dla Niepodległej 1920-2020”, na które MCK Płońsk otrzymało dofinansowanie. Partnerami uroczystości był Urząd Miejski w Płońsku oraz Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA RÓLKA

.

 

 

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolizja przy Drodze do Samków
Następny artykułCyberpartyzanci zakorkowali granice Białorusi