Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego w Kolnie połączono z piknikiem militarnym „Zostań Żołnierzem RP”
15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej, corocznie w naszej Ojczyźnie obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. Wiktoria warszawska stała się symbolem odrodzenia II RP. Zwycięstwo Polaków nad Sowietami przesądziło nie tylko o losach naszego kraju, ale i całej Europy. Tegoroczna 101. rocznica „Cudu nad Wisłą” zorganizowana w Kolnie miała wyjątkowy charakter. Miejskie uroczystości połączono z piknikiem wojskowym „Zostań Żołnierzem RP”.
Święto zainaugurowano odegraniem i wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz wciągnięciem flagi na maszt. O godz. 9:00, Dziekan Kolneński ks. proboszcz Stanisław Uradziński odprawił w kościele pw. św. Anny nabożeństwo w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego. Po mszy świętej dalsze uroczystości odbyły się na placu przed świątynią. W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda przypomniał o istocie wydarzeń sierpniowych.
– W tym dniu oddajemy hołd żołnierzom wszystkich polskich bitew, którzy przelali krew w obronie Ojczyzny. Bez ich ofiary nie byłoby bowiem Polski, także tej dzisiejszej, suwerennej i demokratycznej. Na cmentarzu komunalnym w Kolnie spoczywają żołnierze Polscy, którzy w 1920 r. zginęli pod Lemanem z rąk oddziałów bolszewickich, które po przegranej bitwie warszawskiej wycofywały się na Prusy. 15 sierpnia, to także święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia od pokoleń oddajemy też cześć Matce Świętej.
Współcześnie polskie wojsko nie tylko stoi na straży bezpieczeństwa państwa, ale służy też pomocą lokalnym społecznościom. Andrzej Duda podziękował żołnierzom wszystkich formacji za ofiarną pracę. – W ostatnich czasach współpracowałem bardzo intensywnie z żołnierzami saperami z Orzysza. Mieliśmy tu kilka akcji, w których trzeba było ewakuować prawie pół miasta. Wiemy jakie to jest trudne i odpowiedzialne zajęcie i bardzo niebezpieczne. Kieruję do nich bardzo serdeczne w tym dniu podziękowania i wyrazy szacunku, ale wyrazy szacunku i wdzięczności kieruję również do wszystkich rodzin żołnierzy za wsparcie swoich bliskich w tej zaszczytnej, ale niełatwej drodze żołnierza.
Przemówienia wygłosili też zaproszeni goście. Poseł Lech Antoni Kołakowski podkreślał znaczenie bitwy warszawskiej w dziejach naszego narodu. – To była najważniejsza bitwa historii państwa polskiego, ale ta bitwa była też sukcesem społeczeństwa polskiego – Polaków, narodu polskiego. Głównie w tej polskiej armii był polski chłop, to on dał siłę Polsce, to on obronił niepodległość. Dzisiaj cieszę się, że nasze państwo czci, pamięta i szanuje tamte wydarzenia, które też zaskutkowały dzisiejszą wolnością, niezależnością. Parlamentarzysta wskazywał też, co leży u podstaw stabilności kraju. – Dzisiaj naszym obowiązkiem, obowiązkiem władz państwa, organów państwa – Prezydenta, parlamentu, rządu jest budować silną armię. Bo tylko silna armia może obronić nas i naszą niepodległość. Takie muszą być działania naszej Ojczyzny.
W imieniu samorządu województwa podlaskiego, zarządu województwa podlaskiego oraz Radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego Wojciecha Sekścińskiego wicemarszałek Marek Olbryś podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację kolneńskich uroczystości. – W małym mieście udało się zorganizować dużą imprezę wojewódzką – gratulował Olbryś.
– Dziękuję wojsku polskiemu, które pamięta i czci historię, i swoimi działaniami podtrzymuje tradycje, chroni dziedzictwo narodowe w dziedzinie zbrojnej – dodał wicemarszałek.
Pułkownik Paweł Gałązka Dowódca Garnizonu Osowiec i jednocześnie dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego podziękował za pamięć o polskich żołnierzach. – Chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim tu zebranym, którzy sercem i duchem są z wojskiem polskim. Przyjmuję życzenia w imieniu Ministra Obrony Narodowej i przede wszystkim żołnierzy Wojska Polskiego i pracowników resortu obrony narodowej. Po to, między innymi, dzisiejszy dzień, żeby tę służbę wojskową przybliżyć, a ona zmienia się z roku na rok tylko ku dobremu.
Na uroczystości obecny był najstarszy kolneński żołnierz 91-letni Stefan Kownacki ps. „Gołąb”. Kombatant w sobotę (14 sierpnia) w Łomży został podniesiony decyzją Prezydenta RP do rangi podporucznika za 10 lat służby w partyzantce NSZ dla Ojczyzny. Kownacki od 1945 do 1952 działał w oddziale Hieronima Rogińskiego “Roga”. Z okazji obchodów święta Wojska Polskiego okolicznościowy list od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odczytał oficer 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego – major Daniel Mazur.
Po przemówieniach posłowie na Sejm RP, przedstawiciele jednostek Wojska Polskiego i władz samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych, ofiar katastrofy smoleńskiej, Sybiraków i Deportowanych, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Pomnikiem Niepodległości w miejskim parku oraz na grobach: poległych pod Lemanem i Nieznanego Żołnierza na starym cmentarzu. Pod miejscami pamięci narodowej w naszym mieście wieńce, wiązanki kwiatów i znicze złożyły także służby mundurowe, instytucje, zakłady pracy, urzędy, banki, kolneńskie szkoły, służba zdrowia, Hufiec Pracy i organizacje społeczne.
O godzinie 11:00 organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników miejskich obchodów Święta Wojska Polskiego do parku miejskiego przy ulicy Plac Wolności.
Z okazji święta Wojska Polskiego w Kolnie Ministerstwo Obrony Narodowej zorganizowało piknik militarny z pokazem umiejętności wojskowych. Wyszkolenie żołnierzy, pokazy lotnicze oraz sprzętu wojskowego skupiły uwagę zarówno dorosłych jak i dzieci. O służbie wojskowej zainteresowani mogli bliżej dowiedzieć się z bezpośrednich rozmów. Dużym zainteresowaniem cieszył się też pokaz „Wyposażenia średniowiecznego rycerza”, przygotowany przez Bractwo Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej. W tym dniu bogato prezentowała się też część kulturalna. Był, m.in. koncert Orkiestry Wojskowej z Giżycka i koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, występy solistów z KOKiS oraz „Dziecięcego teatru muzycznego” i zespołu „007 zgłoś się”, występy zespołów z okolicznych miejscowości („Czerwieniacy”, „Borkowiacy”, „Grabowianie”). Na scenie prezentowały się również „Podlaskie babeczki”, „Kolneńskie Dziewczyny z Plusem”, „Druga Marylka” i szer. Tomasz Wiśniewski (uczestnik programu bitwy na głosy). Tego dnia działały też mobilne punkty: szczepień i spisowy. Nie zabrakło również strefy zabaw dla najmłodszych i specjałów żołnierskiej kuchni.
Piknik militarny w miejskim parku przy ulicy Plac Wolności zakończył się o godzinie 18:00 wspólnym odśpiewaniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego – „ Legiony”.
Podziękowania od wojska za współpracę i pomoc w organizacji Pikniku, podkreślające wagę wydarzenia otrzymali: Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Mirosław Bajorek – Sekretarz Miasta i Alicja Szymańska – Dyrektor KOKiS.
W imieniu władz Miasta Kolno podziękowania dla Wojska za zorganizowanie w naszym mieście pikniku militarnego przekazał też Andrzej Duda – Niezmiernie nam miło było gościć prawdziwe wojsko w Kolnie. Bardzo dziękuję panu pułkownikowi Gałązce, dowódcy 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego oraz panu pułkownikowi Dariuszowi Dróżdż, zastępcy dowódcy 15. Brygady Zmechanizowanej z Giżycka, której mamy dzisiaj ten cały sprzęt. Dziękuję wszystkim żołnierzom, którzy byli zaangażowani w to przedsięwzięcie. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, że mogliśmy praktycznie na oddanie naszego miejskiego parku do użytku, mieć taką wspaniałą militarną imprezę. Niezmiernie się cieszymy. Była to wyśmienita impreza. Wojsko w czasie wojny walczy, a w czasie pokoju może też bawić. Naprawdę bawiliśmy się wyśmienicie. Zobaczyliśmy dużo. Dziękuję też naszym mieszkańcom, że tak licznie dopisali i wszystkim uczestnikom, którzy tutaj występowali. W Kolnie mamy wiele talentów. Rozwijają się wspaniale dzięki pracy Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu i za to wam wszystkim dziękuję a zwłaszcza rodzicom, którzy mogą być ze swoich pociech dumni.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS