15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku Siły Zbrojne RP obchodzą swoje święto. Ustanowione 30 lipca 1992 roku obchody państwowe nawiązują do tradycji II Rzeczypospolitej. Dzień ten jest wyrazem hołdu dla tradycji i dorobku polskiego oręża.
Wygrana polskiego wojska pod wodzą Marszałka Józefa Piłsudskiego miała decydujące znaczenie dla losów wojny polsko-bolszewickiej. Zdecydowała o niepodległości naszej Ojczyzny i powstrzymała przed bolszewicką nawałą na Europę.
104. rocznica Bitwy Warszawskiej tradycyjnie zgromadziła mieszkańców Kolna na patriotycznych uroczystościach. Obchody rozpoczęto złożeniem wieńców, kwiatów i zniczy pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, a kolejno na grobie poległych pod Lemanem w 1920 roku. O godzinie 11:00 odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny w kościele św. Anny. Celebrujący nabożeństwo Dziekan Kolneński ks. Tomasz Grabowski na wstępie podkreślał znaczenie czwartkowych uroczystości.
– W dniu dzisiejszym wspominamy „Cud nad Wisłą” – Bitwę Warszawską z 1920 roku. Jest to osiemnasta przełomowa bitwa w historii świata. Zdecydowała ona o niepodległości Polski ale też Europy chroniąc przed zalewem bolszewickim. Dzień dzisiejszy, to z tej racji, też święto Wojska Polskiego. Dziękujemy Bogu za was drodzy żołnierze. Za to, że jesteście tutaj pomiędzy nami tworząc wspólnotę. Za to, że jesteście w Kolnie i dajecie świadectwo miłości do Boga ale też i do drugiego człowieka. Prosimy o łaski dla was, abyście służbą Ojczyźnie zawsze nieśli na ustach słowa pełne miłości i wiary.
15 sierpnia przypada też liturgiczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kapłan w homilii przypominał rolę Matki Bożej w dziejach Kościoła i świata. Podziękował też za służbę kolneńskiemu wojsku. – Kończąc to słowo pragnę wyrazić swoją wdzięczność wam drodzy żołnierze Wojska Polskiego. Niech wasza obecność daje poczucie bezpieczeństwa i daje świadomość tego, że są ludzie pośród nas zdolni poświęcić swoje życie w sposób bezinteresowny dla drugiego człowieka. Wam dzisiaj serdecznie dziękujemy, abyście pomimo zewnętrznych nacisków zawsze potrafić być wolni służąc Bogu i drugiemu człowiekowi oraz naszej Ojczyźnie.
W dniu WNMP, zgodnie z tradycją, do świątyni przynoszone są zioła i kwiaty. Na zakończenie Eucharystii pierwociny zostały poświęcone.
Główne uroczystości święta Wojska Polskiego, po uroczystym przemarszu, odbyły się w miejskim parku. Tam, po wciągnięciu flagi na maszt, odegrano i wspólnie odśpiewano Hymn Państwowy. Z okazji Święta Wojska Polskiego wręczono też odznaczenia, medale i wyróżnienia. Dowódca Batalionu Zmotoryzowanego wyróżnił ryngrafem pamiątkowym m. in. Burmistrza Miasta Kolno Andrzeja Dudę i Starostę Kolneńskiego Tadeusza Klamę.
W okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda nawiązywał do istoty wydarzeń sierpniowych.
– Szanowni mieszkańcy Kolna. Po raz pierwszy świętujemy dzień Wojska Polskiego z batalionem zmechanizowanym Kolno. Z Wojskiem Polskim, które stacjonuje w naszym mieście. To naprawdę bardzo radosny dzień, bo myślę, że czasy, iż obrona polskich granic miała być tylko na Wiśle już minęły i będą budowane jednostki w takich miastach jak Kolno, przy granicy. Żeby mogły bardzo skutecznie chronić wszystkich ziem polskich. Szanowni państwo! Dzień Wojska Polskiego, to również dzień, w którym świętujemy 104. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej również „Cudem nad Wisłą”. Nikt nie wierzył, że wojsko polskie pod wodzą Józefa Piłsudskiego będzie w stanie dać odpór bolszewickiej nawale. Ale tak się stało. Odnieśliśmy ogromny sukces. Chcę państwu przypomnieć, że ta bitwa jest wymieniana wśród 18 najbardziej strategicznych bitew dla świata. Bo ta bitwa dała czas Zachodowi, aby się dozbroił przeciwko sowieckiej rewolucji. Jestem przekonany, że dzięki temu dzisiaj jesteśmy wolni, że dzięki temu nasze państwo może budować swoją silną armię(…).
– Z okazji dzisiejszego święta chcę wam podziękować za to, że tu jesteście. Wiem, że ta jednostka będzie dalej rozwijana i będzie zwiększała się liczba żołnierzy. Dziękuję wam, dziękuję waszym bliskim, żonom, mężom, rodzicom. Dziękuję za to, że zdecydowaliście się bronić naszej Ojczyzny. Niech hasło: „Bóg, Honor, Ojczyzna” zawsze wam przyświeca w waszych działaniach. Życzę wam pomyślności i osiągnięcia jak najlepszych wyników w służbie oraz żebyście byli dumni z polskiego munduru. Wszystkiego najlepszego.
Przemówienia wygłosili też zaproszeni goście: Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Wojciech Grochowski, Starosta Kolneński Tadeusz Klama oraz Dowódca Batalionu jednostki wojskowej w Kolnie major Michał Stankiewicz.
– Święto Wojska Polskiego jest szczególnym dniem dla każdego Polaka. Serdecznie wam gratuluję tej decyzji życiowej, że potrafiliście podjąć ją, aby nie pracować, a służyć dla Polaków, dla Polski i dla Ojczyzny. Serdeczne gratulacje z tego miejsca chciałbym złożyć w imieniu Sejmiku Województwa Podlaskiego – mówił Wojciech Grochowski.
– Chciałbym jeszcze złożyć kilka słów od wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka Kamysza i pewne zobowiązanie i takie postanowienie, które w tej chwili chcemy wdrażać. Aby każdy mundur żołnierza, był mundurem żołnierza i aby każdy kodeks honorowy żołnierza jak i oficera Armii Wojska Polskiego był szanowany i był przestrzegany. Zobowiązaniem jest to, abyście byli wyposażeni w jak najlepszy sprzęt, broń i też dowodzeni przez jak najlepiej wyszkolonych dowódców. Gratuluję wam wszystkiego, gratuluję awansów i odznaczeń.
– To dzień szczególny, dzień który przypomina o waszej odwadze, determinacji i o tym, że zawsze można liczyć na Wojsko Polskie. To również czas, w którym dziękujemy wam za każdy dzień służby – zaznaczał Starosta Kolneński Tadeusz Klama.
– Jesteśmy członkiem NATO – największego sojuszu paktu militarnego na świecie. W ramach tego paktu bronimy nie tylko swojej ojczyzny ale również innych państw należących do tego układu. W ramach misji bierzemy również udział i wyjeżdżamy w świat wybronić prawdy i demokracji. Dzisiejsze święto ma szczególny wymiar, bo po raz pierwszy mamy swoją jednostkę, swoich żołnierzy. Jesteśmy z tego dumni i szczęśliwi, że możemy was tutaj na tej ziemi gościć. Jesteście jednym z elementów obronności naszego kraju i naszego regionu. Jest jeszcze jeden aspekt tego, że mamy jednostkę wojskową w Kolnie. Taki aspekt gospodarczy. Bo to nie tylko obronność ale to również miejsca pracy, rozwój ekonomiczny i gospodarczy naszego miasta i całego naszego terenu. Wtopiliście się w to nasze środowisko. Bierzecie czynny udział w naszym życiu korzystając z usług lokalnych. Potencjalnie wzmacniacie naszych przedsiębiorców i producentów. Serdecznie wam za to dziękuję. Cieszycie się największym autorytetem w kraju, jako cała formacja. Ja w imieniu swoim i mieszkańców powiatu kolneńskiego życzę wam wszystkiego najlepszego. Dziękuję za każdy dzień służby. Gratuluję wszystkim wyróżnionym, odznaczonym, jak i awansowanym. Życzę wam wszystkiego dobrego w życiu prywatnym i zawodowym.
Do zgromadzonych zwrócił się major Michał Stankiewicz.
– Szanowni Goście, żołnierze, mieszkańcy Kolna. Każdego roku 15 sierpnia obchodzimy święto Wojska Polskiego upamiętniające nie tylko wspaniałe zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej, ale również oddając hołd wszystkim tym, którzy na przestrzeni wieków złożyli swoje życie na ołtarzu wolności Ojczyzny. To święto jest także okazją do uświadomienia sobie, jak ważna jest nasza codzienna służba, która wymaga poświęcenia i oddania. Ponad rok temu rozpoczęło się formowanie w Kolnie batalionu zmotoryzowanego Pierwszej Dywizji Piechoty Legionów. To duże wyzwanie, które realizujemy jednocześnie szkoląc żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Sukcesywnie napływa uzbrojenie i sprzęt wojskowy, a liczba żołnierzy stale rośnie. Z pewnością nie ma planów likwidacji czy przeniesienia jednostki wojskowej. Przez ostatni rok żołnierze batalionu stali się częścią kolneńskiej społeczności, czego wyrazem jest również dzisiejsza uroczystość. Bardzo wysoko cenimy współpracę z samorządem, organizacjami pozarządowymi oraz zwykłą ludzką życzliwość i patriotyzm, który tu w Kolnie jest szczególnie widoczny. Żołnierze, dzisiaj w dniu Święta Wojska Polskiego, chcę wyrazić wdzięczność każdemu z was, za waszą służbę, determinację i gotowość do poświęceń. To również dzięki wam Polska może być spokojna o swoje bezpieczeństwo. Zwracam się również do rodzin naszych żołnierzy. Wasze wsparcie i zrozumienie są nam bardzo potrzebne. Dziękujemy wam za to, że jesteście z nami i wspieracie nas w naszej codziennej służbie. Nie zapominamy również o tych, którzy odeszli na wieczną wartę. Pamięć o nich zawsze powinna być żywa w naszych sercach, a ich przykład niech nas inspiruje do dalszej służby. Życzę wszystkim żołnierzom wytrwałości, zdrowia i sukcesów w służbie. Pamiętajcie, że każdy z nas poprzez swoją służbę pisze kolejne karty historii naszej Ojczyzny.
Zgromadzeni na patriotycznych uroczystościach wysłuchali koncertu pieśni wojskowych w wykonaniu Miejskiej Orkiestry Dętej. Można było obejrzeć też prezentowany sprzęt przez Komendę Powiatową Policji, Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz strażaków OSP. Dla uczestników uroczystości przygotowano również poczęstunek – wojskową grochówkę. Uroczystości w miejskim parku przy ulicy Plac Wolności zakończyły się wspólnym odśpiewaniem pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „Legiony” oraz defiladą pododdziałów biorących udział w uroczystości w Kolnie.
Organizatorzy obchodów: Burmistrz Andrzeja Duda i major Michał Stankiewicz, dowódca batalionu zmotoryzowanego w Kolnie dziękują za udział w uroczystościach zaproszonym gościom, pocztom sztandarowym, przedstawicielom służb mundurowych, urzędów, szkół, instytucji kultury, zakładów pracy, związków zawodowych, wszystkim mieszkańcom naszego miasta oraz Miejskiej Orkiestrze Dętej pod kierunkiem kapelmistrza Pawła Podeszwika
Tekst i zdjęcia: Andrzej Konopka / UM Kolno
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS