A A+ A++

Zakończyły się właśnie uroczystości w związku z Narodowym Świętem Niepodległości w Żaganiu. W trakcie uroczystości odsłonięto nowy maszt przy Urzędzie Miasta w Żaganiu, na którym powiewa dumnie biało-czerwona flaga. W żagańskich uroczystościach wziął udział wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn, burmistrz Andrzej Katarzyniec, starosta żagański Henryk Janowicz, radni powiatowi i miejscy, oficerowie Garnizonu Żagań, przedstawicie żagańskich jednostek wojskowych, żołnierze amerykańscy, członkowie stowarzyszeń kombatanckich i wojskowych oraz mieszkańcy Żagania.

Odczytano apel pamięci, przypominając o naszej trudnej drodze do wolności i oddając w ten sposób hołd poległym na wszystkich frontach walk o Ojczyznę. Kompanię honorową zapewnił miejskim uroczystościom 11 Batalion Dowodzenia.

W ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyła się rónież wzruszająca uroczystość odsłonięcia czterech Dębów Pamięci, posadzonych w naszym mieście dla uhonorowania działalności osób zaangażowanych w życie Żagania, a dotychczas w żaden inny sposób niewyróżnionych.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ uhonorowano dziś Dębem Pamięci Panią Marię Jastrzębską oraz Panów Ryszarda Świątka, Mirosława Tomicza oraz Leszka Maćkowiaka. Odsłonięcia dokonywali bliscy, wspominając działalność i sylwetki wyróżnionych. Podkreślano, iż życie dębu trwa stulecia, zatem niech pamięć o uhonorowanych dziś osobach pozostanie w świadomości mieszkańców Żagania przynajmniej równie długo. Burmistrz Andrzej Katarzyniec podziękował przybyłym za udział w dzisiejszej uroczystości, natomiast prowadzącemu Wojciechowi Ziółkowskiemu pogratulował inicjatywy, której szlachetny i lokalny charakter sprawił, iż nie było najmniejszej wątpliwości we wsparciu tego działania przez magistrat.

11 listopada odbył się 9. Bieg Niepodległości w Żaganiu, który wystartował o godzinie 11.11 z kompleksu Arena, prowadząc biegaczy trasą po mieście ku mecie zaplanowanej na naszym płycie boiska.

Najszybciej 10 kilometrów pokonał Antoni Harenda z Żar, któremu zajęło to niecałe 40 minut (39:56). Drugi na mecie zameldował się Patryk Sochocki (40:20) z Żagania, a trzeci był Robert Farganus (40:32). Najszybsza kobietą okazała się Anna Dziopa Kan (46:05). Pełne wyniki dostępne są na stronie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPijana ciężarna rozbiła auto. W organizmie noworodka duża ilość alkoholu
Następny artykułMagazyn Fortuna 1 Ligi – 14.11. Transmisja TV i stream online