A A+ A++

Chcesz wiedzieć, czym żyje Białystok? Zapisz się na nasz poranny newsletter lokalny, a nic Cię nie ominie!

Od lat jednym z najważniejszych punktów Spotkań są lubiane przez widzów Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej oraz Konkurs Nalewek Puszczańskich. W tym roku oczywiście też będą miały miejsce: kiszkowo-babkowe zmagania już po raz 22., nalewkowe – po raz 15.

Oba wydarzenia zaplanowano na niedzielę (25 lipca), gdy na Rynku Kościuszki w Supraślu w godz. 10-18 odbędzie się główna impreza plenerowa. O godz. 11.30 rozpoczną się mistrzostwa kiszkowo-babkowe (konkurs w kategorii „duży producent” rozstrzyga publiczność poprzez ocenę porcji degustacyjnych; uczestników konkursu indywidualnego ocenia jury), o godz. 13 zacznie się zaś konkurs nalewek w dwóch kategoriach: nalewek słodkich i wytrawnych).

W niedzielę na rynku oglądać można wystawy plenerowe, posłuchać koncertów (w ciągu dnia zagrają lokalne zespoły ludowe: Kapela „Batareja”, „Barwianki” z Rafałówki, „Chutor” z Gródka, „Żurawinki” z Ogrodniczek, „Dąbrówki” z Dąbrówek, „Czerwone szpilki” z Gródka), skorzystać z kiermaszu regionalnych produktów regionalnych i rękodzieła.

Filmy, wystawy, koncerty

Ale nim się zacznie główna niedzielna impreza, sporo ciekawych wydarzeń w piątek i sobotę znajdą dla siebie pasjonaci historii i ekologii. W piątek przez cały dzień w Hotelu Knieja można wziąć udział w popularnonaukowych sesjach przyrodniczych dotyczących m.in. zagrożeń i ochrony szaty roślinnej i dziedzictwa Puszczy Knyszyńskiej.

W sobotę organizatorzy zapraszają m.in. na wernisaż wystaw Krzysztofa Frejusa: „Wiara na Podlasiu” i „Z życia wspólnoty tatarskiej” połączony z koncertem zespołu tatarskiego „Buńczuk” oraz chóru parafii prawosławnej (godz. 11, Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu).

Zaplanowano też popołudnie filmowe w Domu Ludowym (od 12 można oglądać m.in. pokaz slajdów Wiktora Wołkowa, pokaz filmów Krzysztofa Kiziewicza, filmy: „Gabowe Gądy” o życiu współczesnym staroobrzędowców i „Pieśni rzeki” o mieszkańcach i muzyce znad Biebrzy). A wieczorem, o godz. 18 rozpocznie się pokaz filmu niemego „Bartek Zwycięzca” z 1923 roku, nakręconego na podstawie noweli Sienkiewicza (losy pewnej chłopskiej rodziny na tle zawirowań politycznych w zaborze pruskim). Muzykę na żywo wykona zespół Waldemara Rychłego (Kuba Majda – klarnet, Joanna Zielecka – flety, Krzysztof Kubasik / Anna Szmatoła – wiolonczela, Waldemar Rychły – gitara, instrumenty perkusyjne).

PROGRAM:

Piątek (23 lipca)

*10-18 – Przyrodnicze Sesje popularnonaukowe w ramach XXV Uroczyska

*10-13 – „Zagrożenia i ochrona szaty roślinnej i dziedzictwa Puszczy Knyszyńskiej”; miejsce: Hotel Knieja.

Plan sesji:

*9:30-10 – Rejestracja uczestników

*10-10:15 – Powitanie uczestników przez przedstawiciela Stowarzyszenia

*10:15-10:45 – „Zagrożenia i ochrona roślin widnych borów i lasów Puszczy Knyszyńskiej” w kontekście działań w ramach projektu „Poprawa stanu siedlisk widnych lasów i mokradeł oraz związanych z nimi zagrożonych gatunków roślin w Ostoi Knyszyńskiej przez ochronę czynną” – Beata Matowicka.

*10:45-11:15 – „Torfowiska i mokradła w Parku Krajobrazowym Puszczy Knyszyńskiej ich zagrożenia i znaczenie” – Włodzimierz Kwiatkowski.

*11:15-11:30 – Przerwa kawowa

*11:30-12 – „Ciało i psychika – potencjał lasów Puszczy Knyszyńskiej dla ochrony zdrowia”- Małgorzata Anna Charyton.

*12-12:30 – „Dzikie rośliny w obrzędowości i tradycji zielarskiej Podlasia” – Mirosław Angielczyk.

*12:30-13 – dyskusja

*13:30-18 – Jubileuszowy panel dyskusyjny „25 lat – jak zmieniły przyrodę Podlasia”.

Spotkanie autorów oraz obserwatorów sesji przyrodniczych na kolejnych 25 cyklach Spotkań z Natura i Sztuka Uroczysko poświęconych bohaterom podlaskiej przyrody.

Prezentacja dorobku wydawniczego oraz dyskusja na temat kondycji środowiska naturalnego północnowschodniej Polski na podstawie wniosków i oczekiwań stawianych w minionych latach na forum Spotkań z Naturą i Sztuką Uroczysko.

W spotkaniu udział wezmą m.in.:

*prof. Bakier Sławomir – „25 lat z życia pszczół w przyrodzie Podlasia”

*prof. Ratkiewicz Mirosław – „Co dało łosiom 20 lat memorandum”

*Grzegorz Błachowski – „Kondycja nietoperzy i innych drobnych kręgowców na obszarze Puszczy Knyszyńskiej”

*Krzysztof Wolfram – podsumowanie części przyrodniczej Spotkań z Naturą i Sztuką Uroczysko.

Sobota (24 lipca)

Autorskie wystawy Krzysztofa Frejusa: „Wiara na Podlasiu” oraz „ Z życia wspólnoty tatarskiej”

*11 – wernisaż wystawy – sala wystawiennicza Biblioteki Miejskiej w Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu

Wernisaż z udziałem muzycznym członków zespołu „Buńczuk” oraz chóru z parafii prawosławnej.

*12 – popołudnie filmowe – sala kinowa Domu Ludowego.

– tradycyjny pokaz slajdów W. Wołkowa z podkładem muzycznym

– pokaz filmów Krzysztofa Kiziewicza

– nagranie filmowo-dźwiękowe z ostatniego pleneru fotograficznego Wiktora Wołkowa,

– film „Pieśni rzeki” dedykowany W. Wołkowowi o mieszkańcach i muzyce z nad Biebrzy

– film „Gabowe Grądy” o życiu współczesnym Staroobrzędowców na Suwalszczyźnie

* 18 – pokaz filmu niemego „Bartek Zwycięzca” z muzyką na żywo,

do filmu gra Waldemar Rychły z zespołem: Kuba Majda – klarnet, Joanna Zielecka – flety, Krzysztof Kubasik / Anna Szmatoła – wiolonczela, Waldemar Rychły – gitara, instrumenty perkusyjne

Niedziela (25 lipca)

*10-18 – Główna impreza plenerowa na Rynku Kościuszki w Supraślu

*11:30 – XXII Mistrzostwa Świata w Pieczeniu Kiszki i Babki Ziemniaczanej

Konkurs w kategorii „duży producent” rozstrzyga publiczność, poprzez ocenę porcji degustacyjnych. W trakcie imprezy będzie okazja kupna produktów firm startujących w konkursie. Uczestników konkursu indywidualnego ocenia Jury.

*13 – XV Konkurs Nalewek Puszczańskich – Amatorzy nalewek dostarczając swój wyrób w ilości 0.33l mogą wystartować w dwóch kategoriach nalewek: słodkich i wytrawnych.

Konkursy odbędą się w klasyfikacji open oraz klasyfikacji Podlasie.

Wystawy plenerowe fotografii historycznej z projektu „Podzielmy się historią z nad Supraśli i Sokołdy”. W tym roku tytuł „Rodzina”.

Atrakcje towarzyszące:

– stoiska garmażeryjne producentów kiszki i babki ziemniaczanej

– stoiska uczestników kiermaszu regionalnych produktów kulinarnych i rękodzieła

Koncerty: w ciągu dnia zagrają lokalne zespoły ludowe: Kapela „Batareja”,, „Barwianki” z Rafałówki, „Chutor” z Gródka, „Żurawinki” z Ogrodniczek, „Dąbrówki” z Dąbrówek, „Czerwone szpilki” z Gródka.

Część historyczna Uroczyska będzie prezentowana przez projekt „ Podzielmy się historią znad Supraśli i Sokołdy – Rodzina” (projekt jest realizowany w partnerstwie z Towarzystwem Studzianki, Kołem Gospodyń Wiejskich w Dąbrówkach oraz Radą Seniorów Gminy Supraśl. Owocem tego projektu będzie VII Plenerowa Wystawa Lokalnej Fotografii Historycznej składająca się z 40 wielkoformatowych fotogramów).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFabian Drzyzga: Każdy medal musi być sukcesem
Następny artykułJuż ponad tysiąc osób zapisało się na Tyski Półmaraton. Największa impreza sportowa miasta