Cud nad Wisłą, czyli bitwa warszawska 15 sierpnia 1920 roku była przełomowym momentem w historii Polski. Niespodziewane zwycięstwo strony polskiej pozwoliło zachować niepodległość Rzeczypospolitej i powstrzymać bolszewicką ekspansję na Zachód Europy. Z tej okazji w całym kraju obchodzone jest Święto Wojska Polskiego. W naszym mieście nierozerwalnie związanym z morzem, program uroczystości w szczególny sposób wyróżnia Marynarkę Wojenną, której dowództwo wróciło do Gdyni.
Marynarka Wojenna i jej historia jest ważną częścią gdyńskiej tożsamości. W naszym mieście znajdują się: uczelnie, muzeum, port wojenny i instytucje, których istnienie jest nierozerwalnie związane z tą formacją wojskową. W operacji warszawskiej walczyły trzy bataliony pułku morskiego dowodzonego przez kpt. mar. Konstantego Jacynicza, jednostki Flotylli Wiślanej oraz pododdziały Komendy Portu Wojennego w Modlinie. Wziął w niej udział również ks. Władysław Miegoń.
Z okazji obchodów Święta Wojska Polskiego na okrętach Marynarki Wojennej zostanie podniesiona wielka gala banderowa.
O godz. 8.30 planowane jest złożenie wiązanek kwiatów w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej. O godz. 9.30 w Kościele Garnizonowym MW zostanie odprawiona uroczysta msza święta. Uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego przy Nabrzeżu Pomorskim przed OM ORP ,,Błyskawica” odbędzie się o godz. 12.00.
Wezmą w nim udział samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele wojska i mieszkańcy Gdyni.
Przewidziano też atrakcje dla mieszkańców i turystów, by uczcić ten dzień. Chwilą, na którą czekają starsi i młodsi, jest składający się z 21 wystrzałów świąteczny salut oddany z pokładu okrętu-muzeum „Błyskawica” w samo południe. Przed pokładem okrętu zaprezentuje się Orkiestra Reprezentacyjna MW oraz Kompania Reprezentacyjna MW.
Atrakcje dla miłośników historii przygotowało też Muzeum Marynarki Wojennej (ul. Zawiszy Czarnego 1B). Z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia wstęp do muzeum będzie bezpłatny.
W godz. 12.00-15.00 muzealnicy zaprezentują autobus sztabowy Star 660 M2 z 1969 r. Dla smakoszy nie zabraknie prawdziwej wojskowej grochówki, a pasjonaci historii wojskowości będą mogli spotkać się z przedstawicielami grup rekonstrukcyjnych.
Okręt „Błyskawica” tego dnia nie będzie dostępny dla zwiedzających.
Setna rocznica Bitwy Warszawskiej, jednego z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, skłania do refleksji nad całokształtem działań militarnych, politycznych, administracyjnych i społecznych związanych z walkami o granice odradzającej się po wielu latach niewoli Polski. Muzeum Marynarki Wojennej, jako depozytariusz pamięci o polskich marynarzach zaprasza w dniach 20-21 sierpnia na kolejną edycję konferencji naukowej z cyklu „Wojna i morze – od średniowiecza po współczesność”, w której wezmą udział historycy i muzealnicy z całej Polski.
Konferencja została podzielona na trzy panele dyskusyjne. Rozpocznie ją omówienie morskich akcentów w wojnie stuletniej, a zakończy problematyka „Bałtyckiego Bastionu” w czasach zimnej wojny. Obszerna część dyskusji skupi się wokół udziału polskich marynarzy w odzyskaniu i obronie niepodległości Rzeczypospolitej w latach 1918-1921.
Wstęp wolny, ale ilość miejsc ograniczona.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS