rozwiń ›
Urlop tacierzyński a ojcowski
Urlopu tacierzyńskiego nie należy utożsamiać z urlopem ojcowskim. Urlop tacierzyński to nazwa zwyczajowa. Faktycznie stanowi on część urlopu macierzyńskiego wykorzystywaną przez ojców. Natomiast urlop ojcowski to uprawnienie typowo męskie – 2 tygodnie wolnego, które tylko ojciec dziecka może wykorzystać do ukończenia przez dziecko 1 roku życia.
„Urlop tacierzyński” uregulowany jest w art. 180 § 5-17 Kodeksu pracy, natomiast urlop ojcowski w art. 1823 Kodeksu pracy.
Urlop tacierzyński 2024 – ile trwa?
Urlop tacierzyński co do zasady trwa maksymalnie 6 tygodni. Wymiar tacierzyńskiego wynika z faktu obowiązkowego wykorzystania przez matkę 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Zgodnie bowiem z art. 180 § 4 Kodeksu pracy pracownica, po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo zrezygnować z pozostałej części tego urlopu i powrócić do pracy, jeżeli:
- pozostałą część urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownik – ojciec wychowujący dziecko;
- przez okres odpowiadający okresowi, który pozostał do końca urlopu macierzyńskiego, osobistą opiekę nad dzieckiem będzie sprawował ubezpieczony – ojciec dziecka, który w celu sprawowania tej opieki przerwał działalność zarobkową.
Dalej w art. 180 § 5 KP ustawodawca … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS