A A+ A++

Urazy ortopedyczne u psów nie występują częściej niż nam się wydaje, przede wszystkim u naszych czworonożnych przyjaciół, którzy są aktywne lub intensywnie trenują. Pies, w przeciwieństwie do człowieka, nie powie nam, że coś mu dolega i coś go boli. Z tego powodu warto jest wiedzieć jakie sygnały są niepokojące, ponieważ objawy schorzeń ortopedycznych nie zawsze są tak oczywiste jak nam się wydaje. Jak rozpoznać najczęstsze kontuzje ortopedyczne u psów?

Przyczyny urazów ortopedycznych u psów

Kontuzje u psów powstają z mnóstwa różnych przyczyn. Często zdarza się, że są one następstwem wypadku, np. komunikacyjnego, innym powodem może być przeciążenie podczas treningów. Bardzo często do urazów dochodzi w trakcie zabawy, a czasem nawet w domu np. podczas energicznego zeskoku z kanapy. Pierwszym objawem i sygnałem na który powinniśmy zwrócić uwagę, ponieważ świadczy on o tym, że mogło dość do urazu, jest to, że pies zaczął kuleć, bądź stara się nie obciążać określonej kończyny. W niektórych przypadkach zdarza się, że pod wpływem szoku czy dużego stresu zwierze nie okazuje takiego problemu. Momentami też zaczyna kuleć, ale po jakimś czasie wszystko wraca do normy. W przypadku takiej jednorazowej sytuacji, zazwyczaj nie musimy się niczym martwić, jednak kiedy problem się powtarza, może to znaczyć, że jest to uraz o charakterze przewlekłym.

Najczęstsze urazy ortopedyczne u psów

Urazy u psów mogą mieć zazwyczaj z wiązek z jego stawami oraz kośćmi, czyli wchodzi w grę artroskopia i ortopedia. Nie zawsze kulenie i unikanie obciążania łapy oznacza uraz kończyny – czasem zdarza się, że przyczyną problemu jest jakiś problem w okolicy np. kręgosłupa. Do tego należy jeden z wymienionych niżej urazów. Oto kilka najczęściej pojawiających się urazów jakie diagnozuje weterynarz:

  • zerwane więzadło – jest to dość powszechny uraz, do którego może dojść nawet w trakcie spaceru i zabawy. Zerwanie więzadła najczęściej dotyczy więzadła krzyżowego, które stabilizuje staw kolanowy. Zerwane lub naderwane więzadło sprawia ból, dlatego pies unika obciążenia chorej nogi. Charakterystycznym objawem dla tego urazu jest też częste prostowanie chorej kończyny.
  • Uszkodzenia mięśni i ścięgien – tego typu urazy najczęściej są spowodowane nadmiernym wysiłkiem, bądź mechanicznym uszkodzeniem. Zdarz się także, że są one wynikiem podgryzania.
  • Zwichnięcie stawów – jest to dość powszechny uraz, który najczęściej wiąże się z ogromnym bólem oraz z problemami z poruszaniem się. Zwichnięcie stawów może być wynikiem wypadku, a także wynikiem szalonej zabawy czy treningu.
  • Złamania kości – są to najpoważniejsze urazy ortopedyczne. W takich przypadkach ból często pojawia się jako obrzęk, a sama kończyna jest bezwładna. Pies może być agresywny przy próbie łapania chorej łapy. Może dojść także do deformacji kończyny.

Samo w sobie utykanie może być sygnałem o występowaniu różnych chorób kości bądź stawów oraz chorób genetycznych np. dysplazji stawu biodrowego. Jeśli zauważymy, że taki stan trwa dłużej niż kilkanaście minut, często się powtarza, to wymaga od nas bezwzględnego skontaktowania się z lekarzem, miejscem do którego będzie trzeba udać się ze swoim pupilem jest przychodnia weterynaryjna. Weterynarz ortopeda będzie najlepszym wyborem. Czasem zdarza się, że kulawizna u psa pojawia się przez drobne urazy np. pazurów lub opuszek czy skóry na skórze w obrębie przestrzeni międzypalcowej. Zdarza się, że do kulawizny wystarczy małe skaleczenie czymś takim jak drzazga, piaskiem, solą drogową, bądź przez lekkie poparzenie.

W sytuacji, kiedy zauważymy u psa jakieś niepokojące objawy ważne jest by odpowiednio reagować. Na początku powinniśmy dokładnie obejrzeć łapy, jeśli niczego tam nie znajdziemy, możemy chwilę przeczekać i zobaczyć czy kulawizna nie ustaje. Jeśli kulawizna będzie trwać lub się powtarzać koniecznie trzeba odwiedzić centrum weterynaryjne i umówić na wizytę z weterynarzem ortopedą. Odwiedź tę stronę i znajdź gabinet weterynaryjny: https://www.wetmarysin.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPlanujesz kupić nowe meble do sypialni?
Następny artykułTerminal LNG w Świnoujściu obsłużył 3. w tym miesiącu dostawę skroplonego gazu ziemnego