Firma logistyczna UPS ogłosiła plan przejęcia włoskiej Bomi Group, dostawcy usług logistycznych dla sektora medycznego. Dzięki tej transakcji, sieć UPS Healthcare w Europie i Ameryce Łacińskiej, powiększy się o zlokalizowane w 14 krajach dodatkowe magazyny chłodnicze, a do zespołu dołączy 3000 pracowników Grupy Bomi. Strony nie podały, ile warta jest transakcja, jedynie Reuters szacował, że sięga „kilkaset mln dol.”.
Globalne sieci dystrybucji
Dzięki transakcji, UPS Healthcare zyska dodatkową powierzchnię wielkości 391 tys. m2 i ponad 350 pojazdów z kontrolowaną temperaturą. – Globalnie posiada ponad 80 wysoko wyspecjalizowanych centrów dystrybucyjnych oraz infrastrukturę lotniczą (w tym terminale przeładunkowe na lotniskach) zapewniające dystrybucję leków – przypomina Mirek Gral, analityk w Last Mile Experts. – Ponieważ przechowywanie i transport leków obłożone są wieloma bardzo restrykcyjnymi wymaganiami (opisanymi w dokumencie: Dobra Praktyka Dystrybucyjna) dystrybucja leków w łańcuchu chłodniczym (tzw. cold chain) wymaga sporych nakładów inwestycyjnych. Z tego też względu na globalnym rynku mamy ograniczona grupę firm mogących zainwestować ogromne środki finansowe pozwalające na zapewnienie sprawnego globalnego łańcucha dostaw – tłumaczy Gral.
Czytaj więcej
Duże inwestycje konieczne są w magazyny i samoloty. – Dzięki efektowi synergii, szczególnie w obszarze transportu lotniczego, firma jest w stanie zapewnić konkurencyjne rozwiązania operacyjne przy stosunkowo niskich kosztach w porównaniu, do firm które nie dysponują własną flota samolotów oraz operacji lotniskowych – wyjaśnia specjalista z Last Mile Experts.
Przyznaje, że jednym z większych wyzwań dla łańcuch chłodniczego jest tzw. ostatnia mila, czyli dystrybucja z magazynu do odbiorcy, w przypadku naszego kraju mówimy o odbiorcach typu hurtownie farmaceutyczne lub apteki. – Tutaj już jest dużo trudniej uzyskać synergie operacyjną, ponieważ przepisy zakazują mieszania towarów różnego pochodzenia w przestrzeni ładunkowej samochodu – wskazuje Gral.
Rośnie popyt na leki
Blisko połowa z międzynarodowych przesyłek obsłużonych w 2021 roku przez UPS pochodziła z Europy, która starzeje się i będzie potrzebować coraz więcej leków. Innowacje w dziedzinie leków biologicznych, specjalistycznych farmaceutyków i medycyny spersonalizowanej powodują znaczne zapotrzebowanie na logistykę, która pozwoli obsłużyć więcej produktów wrażliwych na czas i temperaturę. Według danych, globalny rynek leków biologicznych ma wzrosnąć z 285,5 miliarda dolarów w 2020 roku do 421,8 miliarda dolarów do 2025 roku.
Czytaj więcej
Średni ważony wiek europejskiej populacji przekroczył na koniec 2021 roku 44 lata, zaś jedna piąta miała ponad 65 lat. Komisja Europejska szacuje, że w 2011 roku odsetek mieszkańców mających ponad 65 lat wzrośnie z 6 do 14,6 %.
Grupa Bomi funkcjonuje od 1985 roku i ma 150 klientów na całym świecie. Dyrektor zrządzający Grupy Bomi Marco Ruini i jego zespół kierowniczy będą pełnić w organizacji swoje role, także po zamknięciu transakcji.
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy
Unikalna oferta
Tylko 5,90 zł/miesiąc
WYBIERAM
Przejęcie Bomi jest częścią systematycznej ekspansji sieci i usług UPS Healthcare. Od 2020 roku UPS Healthcare podwoiło swój globalny zasięg, włączając w to transakcję z Bomi. Ostatnie inwestycje obejmują nowo wybudowane, najnowocześniejsze placówki logistyczne dla branży medycznej w Niemczech i Australii oraz rozbudowane obiekty na Węgrzech i w Holandii. UPS Healthcare posiada na całym świecie ponad 930 mln m kw. powierzchni dystrybucyjnej zgodnej z cGMP lub cGDP.
W ostatnim czasie firma UPS Healthcare udoskonaliła również usługę UPS Premier, która umożliwia priorytetyzację i śledzenie przesyłek o znaczeniu krytycznym do 3 metrów od ich lokalizacji w dowolnej części globalnej sieci UPS.
Czytaj więcej
Zamknięcie transakcji przewidywane jest przed końcem 2022 roku, pod warunkiem uzyskania wymaganych przepisami prawa opinii i zgód. Rolę doradcy finansowego UPS pełnił J.P. Morgan Securities LLC. Przychody UPS w 2021 r. wyniosły 97,3 mld dol.
Globalną sieć dostaw leków budują także FedEx i DHL. Światowy rynek leków wart jest według różnych szacunków od 0,6 do 1,5 bln dol.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS