Radia budowlane to specyficzna grupa urządzeń. Wydawałoby się, że nie można wymyślić koła na nowo, ale oczywiście można je ulepszyć. Choć niektórzy mogą kręcić nosem, że przecież wystarczy “zwykłe, tanie radyjko”, to jednak w życiu i w pracy chodzi o to, by zapewnić sobie maksimum komfortu. Czym zatem różnią się radia budowlane od klasycznych odbiorników i dlaczego warto w taki radio zainwestować?
Sprzęt do zadań specjalnych
Radia budowlane wyróżniają się już samym wyglądem, za którym często idzie również ich masa. Wynika to z faktu, że obudowa jest wykonana tak, aby była odporna na kurz, zachlapania i inne niebezpieczeństwa. Najtańsze i najprostsze urządzenia mogą ważyć ok. 3 kg, ale nie brakuje też takich, które ważą prawie 10 kg. Z czego to wynika? Radia budowlane nie należą do tanich, więc producenci chcą, żeby mogły pełnić funkcję czegoś więcej niż tylko źródła muzyki.
Tego typu radioodbiorniki często mają dwa rodzaje zasilania – akumulatorowe i sieciowe. Dzięki temu pierwszemu można zasilać nie tylko sam sprzęt grający, ale również narzędzia budowlane. Otrzymujemy więc coś na wzór rozrywkowej i pancernej stacji ładowania. Jeżeli za produkcję takich odbiorników bierze się firma, która ma w swojej ofercie sprzęt budowlany, to często umożliwia stosowanie akumulatorów pasujących również do niektórych narzędzi. To sprawia, że w naprawdę podbramkowej sytuacji można zrezygnować z muzyki, wyjąć akumulator z radia, wsadzić np. do wkrętarki i kontynuować pracę.
Jakie radio budowlane kupić?
Sprzęt najlepiej dobrać do warunków, w których ma pracować. Warto postawić na urządzenie z możliwie najwyższą klasą odporności na działanie czynników zewnętrznych i wody. Większość urządzeń ma dwa rodzaje zasilania – akumulatorowe i sieciowe. Standardem jest również moduł Bluetooth, dzięki któremu można słuchać muzyki z serwisów streamingowych. Warto zwrócić uwagę na akumulatory, bo jak już wiecie – w niektórych przypadkach mogą być one stosowane również w elektronarzędziach.
Dobrym pomysłem jest zakup radia umożliwiającego ładowanie baterii innych urządzeń. Z ciekawych funkcji dodatkowych możecie spotkać takie udogodnienia jak wodoodporna kieszeń na smartfona, rozkładane uchwyty transportowe, a także rozbudowany system głośników, który sprawi, że muzyka będzie doskonale słyszalna na całym placu budowy. Warto też zwrócić uwagę na długość kabla zasilającego, jeżeli chcecie podłączyć urządzenie do sieci energetycznej. Im dłuższy kabel, tym będzie to wygodniejsze.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS