A A+ A++

Co robić, kiedy w przedsiębiorstwie pojawia się kryzys, a brak płynności finansowej staje się prostą drogą do upadłości firmy? Szansą dla niewypłacalnych firm może być postępowanie restrukturyzacyjne, które poprzez zmiany wprowadzane w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa mają poprawić jego działanie i zażegnać kryzys. Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne to ułatwienie wprowadzone dla przedsiębiorstw dotkniętych gospodarczymi skutkami pandemii COVID-19.

Nad restrukturyzacją powinien czuwać licencjonowany doradca

Doradca restrukturyzacyjne to osoba, która ma wiedzę z zakresu szeroko pojętego prawa handlowego, zarządzania przedsiębiorstwami i ekonomii. Wykonywanie tego zawodu wymaga posiadania licencji, która nadawana jest przez Ministra Sprawiedliwości. Doradca restrukturyzacyjny uczestniczy w każdym procesie restrukturyzacji, a jego zadaniem jest udzielanie niezbędnego wsparcia merytorycznego dla dłużnika i jego wierzycieli, przygotowanie we współpracy z dłużnikiem planu restrukturyzacyjnego i jego skuteczne, a zarazem w pełni zgodne z procedurami wdrożenie. Firma przeprowadzona pomyślnie przez postępowanie restrukturyzacyjne powinna osiągnąć płynność finansową niezbędną do wykonania układu zawartego z wierzycielami oraz dalszego funkcjonowania bez tego rodzaju problemów.

Pierwszym zadaniem doradcy restrukturyzacyjnego jest dokładna analiza aktualnej sytuacji firmy i rynku, na którym działa. Na podstawie dokonanej analizy doradca opracowuje przyczyny, czynniki i skutki kryzysu przedsiębiorstwa oraz proponowane działania, które mają poprawić jego funkcjonowanie. Konkretne środki rekrutacyjne wraz z harmonogramem ich wdrażania umieszcza się w planie restrukturyzacyjnym, czyli kluczowym dokumencie w całym postępowaniu.

Jaką formę postępowania restrukturyzacyjnego wybrać?

Przedsiębiorstwa niewypłacalne i zagrożone niewypłacalnością mogą otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne w czterech formach, które różnią się od siebie między innymi długością trwania całego procesu czy zakresem ochrony przed egzekucjami, jaką objęty jest dłużnik. Popularną formą restrukturyzacji jest przyspieszone postępowanie układowe, które cechuje się krótkim czasem trwania, lecz niepełną ochroną dłużnika. Alternatywną możliwością jest uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które powstało na potrzeby przedsiębiorstw zagrożonych niewypłacalnością z powodu spowolnienia gospodarczego przez pandemię COVID-19. Ta forma postępowania również trwa niezwykle krótko, za to oferuje dłużnikowi ochronę przed egzekucjami już na bardzo wczesnym etapie.

Większość form postępowań restrukturyzacyjnych może zostać otwarta tylko wtedy, kiedy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wszystkich wierzytelności. Przepis ten obejmuje uproszone postępowanie restrukturyzacyjne, przyspieszone układowe, o zatwierdzenie układu oraz sanacyjne. Kiedy suma wierzytelności spornych przekracza 15% sumy wszystkich wierzytelności, dłużnik może zdecydować się na postępowanie układowe, w którym doradca restrukturyzacyjny występuje w roli nadzorcy sądowego.

Więcej ciekawych informacji na biznespolski.com.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 30.09.2021, 15:02

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKard. Farrell: rodziny to nie „gleba do nawodnienia”, ale źródło ewangelizacji
Następny artykułHisteria opozycji po kontroli NIK. Żądają dymisji szefa MS