24 czerwca 2020 r. weszła w życie nowa procedura restrukturyzacyjna, dzięki której przedsiębiorcy mogą dokonać sprawnego obniżenia lub zmniejszenia wysokości długów bez znaczącej ingerencji sądu. Postępowanie ma być dzięki temu przeprowadzone szybciej, sprawniej oraz zapewniając przedsiębiorcom większą ochronę. Ustawodawca określił, że możliwość skorzystania z uproszczonego postępowania została ograniczona do dnia 30 czerwca 2021 r.
Ustawodawca uchwalając ustawę z dnia 19 czerwca 2020 r. o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19, na podstawie art. 15-25 zmienił ustawę Prawo restrukturyzacyjne.
Bieg terminów na złożenie wniosków
W związku ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego bieg terminów na złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości nie rozpoczyna się, a terminy które biegną ulegają zawieszeniu, a po odwołaniu stanu epidemii, biegi terminów biegną na nowo. Oznacza to, że przedsiębiorcy, którzy w czasie epidemii byli zobowiązani złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, dla nich termin ten zaczyna biec dopiero po ogłoszeniu odwołania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego.
Domniemanie powstania stanu zadłużenia w związku z epidemią SARS-COVID-2
Ustawodawca wprowadził domniemanie istnienia stanu wypłacalności spowodowanego epidemią COVID. W obecnym stanie prawnym, istnieje domniemanie, że stan niewypłacalności dłużnika został wywołany sytuacją wywołaną epidemią. Jest to jednak domniemanie wzruszalne, wobec czego w razie wykazania, że stan zadłużenia nie powstał z powodu epidemii koronawirusa.
Otwarcie postępowania
Postępowanie zostaje automatycznie otwarte w momencie dokonania ogłoszenia w MSiG, ze wskazaniem podstawowych danych dłużnika, dnia układowego oraz danych nadzorcy sądowego. Przed dokonaniem obwieszczenia dłużnik przygotowuje i przekazuje nadzorcy sądowemu propozycje układowe, spis wierzytelności przysługujących wierzycielom wobec dłużnika oraz spis wierzytelności spornych.
Ochrona dłużnika
Dłużnik od dnia obwieszczenia w MSiG korzysta z ochrony przeciwegzekucyjnej, co oznacza, że od dnia obwieszczenia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego do dnia jego zakończenia lub umorzenia, wszelkie dotychczas prowadzone postępowania egzekucyjne przeciwko dłużnikowi są z mocy prawa zawieszony, a nowych postępowań nie można wszcząć.
Ponadto w czasie trwania postępowania dłużnik korzysta z ochrony w zakresie wypowiadania kluczowych umów, które mogą zostać wypowiedziane przez wierzyciela jedynie za zezwoleniem nadzorcy sądowego, jak również w tym czasie obowiązuje zakaz spełniania świadczeń wynikających z wierzytelności objętych układem.
Jedną z nowości jest możliwość objęcia układem wierzytelności zabezpieczonej na majątku dłużnika bez zgody wierzyciela rzeczowego, lecz wymagane jest pełne uwzględnienie wierzytelności w całości wraz z należnościami ubocznymi.
Ochrona wierzycieli
Wprowadzone zmiany w przyspieszonym postępowaniu restrukturyzacyjnym nie mają negatywnego wpisu na ochronę interesów wierzycieli. Nadal wierzyciel może złożyć wniosek do sądu o uchylenie w całości skutków obwieszenia o otwarciu postępowania, w tym także zakazu egzekucji z majątku dłużnika.
Ochronę wierzycieli stanowi konieczność uzyskania zgody nadzorcy sądowego na czynności dłużnika przekraczające zwykły zarząd, np. sprzedaż nieruchomości, zawarcie umowy zobowiązującej dłużnika. Czynności przekraczające zwykły zarząd, dokonane przez dłużnika bez zgody wierzyciela są nieważne z mocy prawa. Wierzyciel nie musi dochodzić uznania ich za nieważne, nie tylko wobec siebie, ale również względem wszystkich.
Ponadto wierzyciel może żądać od dłużnika naprawienia szkody, jeśli dłużnik dokonał obwieszczenia o otwarciu postępowania w złej wierze.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne jest szansą na odciążenie sądów oraz możliwość pozasądowego porozumienia się wierzyciela i dłużnika celem uzgodnienia planu podziału, który wypracowany w drodze konsensusu, najszerzej zapewnia uwzględnienie interesów uczestników postępowania.
Ewa Aksamit, prawnik
Zobacz również:
Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!
Polecamy: INFORLEX Biznes
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS