A A+ A++

Tzw. quady, zgodnie z polskimi przepisami, są czterokołowcami, a nie samochodami czy motocyklami. Dlatego też jest wiele wątpliwości co do odpowiednich uprawnień do kierowania nimi. Już je rozwiewam.

Specyficzna grupa pojazdów w myśl polskich przepisów to czterokołowce. Ustawa Prawo o ruchu drogowym dokładnie opisuje tę kategorię. W myśl art. 2:

czterokołowiec – to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

  • a) w przypadku przewozu rzeczy – 550 kg,
  • b) w przypadku przewozu osób – 400 kg;
  • czterokołowiec lekki – to czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

W ustawie nie ma nawet słowa o quadach, ponieważ nie stanowią one ściśle kategorii pojazdów. Zatem w pojęcie czterokołowca wpisuje się każdy pojazd niebędący samochodem osobowym, ciężarowym i motocyklem, spełniający wyżej opisane warunki. Wbrew pozorom są to nie tylko quady, ale także pojazdy wyglądające jak quady, np. UTV czy przypominające samochody, tzw. mikrocary. Czterokołowcem może być również pojazd zbudowany samodzielnie, tzw. buggy, pod warunkiem, że spełnia wyżej wspominane wymagania.

Uprawnienia na quada

Patrząc na powyższe, wystarczy znajomość przepisów dotyczących uprawnień, by wiedzieć, jakie są potrzebne do kierowania odpowiednią kategorią czterokołowca, a zatem i quada. Upraszczając tę kwestię, można przyjąć, że:

  • Kategorie B1 i B uprawnia do kierowania każdym typem czterokołowca, czyli każdym quadem bez żadnych ograniczeń.
  • Kategorie AM, A1, A2 i A uprawniają do kierowania czterokołowcem lekkim, czyli w zasadzie każdym tzw. quadem o masie do 350 kg z ogranicznikiem prędkości do 45 km/h.

Warto przy tym pamiętać, że w praktyce nie każdy quad może być czterokołowcem, tak jak i nie każdy UTV może nim być. Są na rynku maszyny o masie przekraczającej 400 kg, a w przypadku UTV masa może wykraczać nawet poza przepisy dotyczące przewozu rzeczy. Zatem do kierowania pojazdem typu UTV może być wymagane prawo jazdy kategorii B, a samo B1 nie wystarczy.

Co jeszcze warto wiedzieć o jeździe quadem?

Ze względu na odrębną kategorię pojazdów, nie każdy może zdawać sobie sprawę z kilku obowiązków, które dotyczą osoby kierującej quadem. Jednym z nich jest obowiązek jazdy w kasku, jeśli pojazd ten nie ma zamkniętego nadwozia i pasów bezpieczeństwa. O ile quady takiego nie mają, to już pojazdy typu UTV owszem.

Innym ciekawym przepisem jest limit prędkości 40 km/h dotyczący każdego rodzaju quada, jeśli pasażerem jest dziecko do lat 7. Kolejnym ograniczeniem jest zakaz wjazdu na autostradę, pomimo iż wymagana tam minimalna prędkość może być spełniona, a także zakaz wjazdu na drogę ekspresową.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDeathloop – poznaliśmy wymagania sprzętowe i szczegóły premiery
Następny artykułCAPITEA S.A.: Zawarcie umowy na prowadzenie ewidencji obligacji Capitea S.A. i związana z tym zmiana warunków emisji obligacji, których ewidencję prowadził Idea Bank S.A.