Uprawnienia budowlane w specjalności inżynierii kolejowej można podzielić na dwa zakresy – obiektów budowlanych oraz sterowanie ruchem. Uzyskanie uprawnień pozwala inżynierom sprawować samodzielne funkcje, dlatego warto inwestować w profesjonalne szkolenia, które pozwolą solidnie przygotować się do egzaminu. Sprawdź, jak uzyskać uprawnienia!
Zakres kompetencji specjalisty
Specjalność inżynieryjna kolejowa w zakresie kolejowych obiektów budowlanych obejmuje nie tylko stacje i inne budowle, ale także linie i bocznice kolejowe. Wyłączeniu ulegają te obiekty, które należą do branży mostowej – w tym wiadukty, tunele nadziemne i podziemne czy mosty. Specjalność w zakresie sterowania ruchem kolejowym obejmuje urządzenia zabezpieczenia i sterowania ruchem kolejowym w ujęciu przepisów technicznych. W poszczególnych specjalnościach można uzyskać zakres kompetencji bez ograniczeń lub w stopniu ograniczonym. Osoby z uprawnieniami bez ograniczeń mogą zarówno projektować, jak i kierować robotami budowlanymi (sprawować samodzielnie funkcje techniczne). Uprawnienia w ograniczonym zakresie dotyczą natomiast linii kolejowych przystosowanych do prędkości większych niż 200 km/h (w przypadku specjalności zakresie kolejowych obiektów budowlanych) i stacji wyposażonych w ponad 50 rozjazdów i linii kolejowych w zakresie blokad samoczynnych (w przypadku specjalności sterowania ruchem). Warto pamiętać, że pracując jako specjalista, powinieneś na bieżąco aktualizować wiedzę. By uzyskać kolejne stopnie w karierze niezbędne są szkolenia i kursy, które pozwolą poszerzać kompetencje w zakresie zarządzania zespołem, organizacją pracy czy kwestiami technicznymi. Szeroką ofertę dedykowaną profesjonalistom znajdziesz na https://sbm-szkolenia.pl/.
Jak uzyskać uprawnienia budowlane?
By móc starać się o samodzielne stanowisko w zakresie uzyskania uprawnień budowlanych w specjalności inżynierii kolejowej, trzeba zdać odpowiedni egzamin. Przystąpienie do niego jest możliwe, jeżeli kandydat ma odpowiednie wykształcenie techniczne i udokumentowaną praktykę zawodową. Trzeba zgłosić się do właściwej okręgowej izby samorządu zawodowego i złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu na uprawnienia bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie. Pozytywna weryfikacja pozwala podejść do egzaminu, który składa się z dwóch części – pisemnej i ustnej. Zdanie pierwszej, pozwala przystąpić do kolejnej. Uzyskanie pozytywnych wyników daje uprawnienia w specjalności i pozwala starać się o samodzielne stanowisko kierownicze. Sam egzamin wymaga odpowiedniego przygotowania – warto wziąć udział w dedykowanym szkoleniu https://sbm-szkolenia.pl/szkolenie/uprawnienia-budowlane/, prowadzonym przez specjalistę z branży. Dzięki odpowiednio przygotowanym materiałom i wielu godzinom webinarów z ekspertami nauka będzie efektywniejsza.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS