Szklarnie ogrodowe – rodzaje
Szklarnie ogrodowe dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane. Do wyboru mamy zarówno przestronne konstrukcje, jak i mini szklarnie odpowiednie do użytkowania na tarasie, a nawet na balkonie. Szklarnie przydomowe są chętnie wybierane przez ogrodników-amatorów, a także tych, którzy chcą zamienić je w pewnego rodzaju ogrody zimowe przeznaczone do wypoczynku. Jest to możliwe dzięki temu, że niektóre konstrukcje cechują się niezwykle elegancką formą i estetycznym wykonaniem. Godną polecania opcją będzie w tym przypadku szklarnia przyścienna lub szklarnia sześciokątna, która może pełnić rolę zamkniętej altany. Natomiast duża szklarnia przydomowa lub oranżeria z powodzeniem pomieści np. wysokie pomidory lub młode drzewka.
Szklarnie ogrodowe fot. Ogrodosfera
Szklarnia do ogrodu – jaką wybrać?
Wybierając odpowiednią dla siebie szklarnię ogrodową, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę wielkość i rodzaj swoich upraw. Inna szklarnia będzie potrzebna do niewielkich rozsadów kwiatowych, inna do upraw dużych roślin doniczkowych czy pomidorów, a jeszcze inna – do wykonywania prac ogrodniczych. Warto zwrócić uwagę na zastosowane materiały, stopień ich przejrzystości, rodzaj wentylacji, konstrukcję drzwi wejściowych, możliwość zamontowania półek, ochronę przed promieniami ultrafioletowymi, sposób montażu szklarni i ilość potrzebnych do tego osób. Wszystkie te elementy znacznie wpłyną na komfort użytkowania konstrukcji.
Szklarnie ogrodowe fot. Ogrodosfera
Tunel foliowy – alternatywa dla szklarni
Tunele ogrodnicze to konstrukcje stelażowe, zabudowane folią ogrodniczą, wewnątrz których panuje specyficzny mikroklimat, sprzyjający szybkiemu wzrostowi oraz maksymalizacji plonów roślinnych. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku upraw przydomowych. Ogrodnicze tunele foliowe są szczególnie polecane na pomidory, zapewniają roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju oraz zabezpieczają je przed szeregiem negatywnych warunków zewnętrznych mogących poważnie zaszkodzić uprawie. Mogą również uchronić przed działalnością niektórych szkodników. Szklarnie foliowe będą doskonałą alternatywną dla szklanych bądź poliwęglanowych konstrukcji. Okalająca je folia ogrodowa pełni bowiem całkiem podobne funkcje.
Foliaki ogrodowe chronią uprawy przede wszystkim przed przymrozkami, a także przed ostrym słońcem i opadami deszczu bądź gradu. Ich zadaniem jest też wykreowanie wewnątrz odpowiedniej temperatury i wilgotności, by rośliny mogły odpowiednio się rozwijać, a następnie wydać obfity plon. Ponadto tunele foliowe blokują dostęp insektom, ptakom i większym zwierzętom, które mogłyby wyrządzić na otwartej przestrzeni spore szkody. Kolejnym ważnym aspektem są udogodnienia i dodatkowe rozwiązania. Należy wybierać te tunele ogrodnicze do upraw przydomowych, których drzwi i okna zasuwane są na zamki błyskawiczne, a po zwinięciu: wygodnie zaczepiane na zatrzaskach – to znacznie ułatwia pracę. Okna tuneli foliowych powinny być wyposażone w siateczkę lub profesjonalną moskitierę do tuneli szklarniowych, chroniącą wnętrze przed wdzieraniem się owadów do środka w czasie, gdy jest wietrzony. Należy pamiętać, że folia na tunel narażona jest na nagłe zmiany pogody, porywisty wiatr czy gradobicie, warto więc zawczasu zaopatrzyć się w zapasową sztukę.
Tunele foliowe fot. Ogrodosfera
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS