A A+ A++

Uprawa pomidorów przy domu

We wczesnych stadiach najważniejszą rzeczą jest uprawa pomidorów [https://agropedia.pl/uprawa-pomidorowz nasion. Nie będzie to przeszkodą, aby pominąć ten krok i kupić gotowe sadzonki. Niezależnie od tego, czy interesuje Cię tradycyjny sposób uprawy pomidorów pod folią, czy uprawa pomidorów w szklarni, sadzonki przygotowujemy w ten sam sposób. Nasiona pomidora zostaną wykorzystane do produkcji tzw. sadzonek, których przygotowanie trwa 1,5-2 miesiące. Należy odnotować ten czas, aby ustalić odpowiednią datę sadzenia pomidorów. Przede wszystkim należy przygotować podłoże, najlepiej 1/3 ziemi doniczkowej, 1/3 torfu i 1/3 próchnicy. 

Nasiona pomidora wysiewa się zwykle na przełomie kwietnia w dużych skrzynkach lub doniczkach. Nasiona należy wysiewać możliwie równomiernie i przykrywać warstwą gleby 0,5-1 cm. Następnie sadzonki należy lekko zwilżyć. Do prawidłowego i pomyślnego wzrost uprawy pomidora w glebie wymagana jest temperatura od 20 do 25 stopni Celsjusza. Dlatego uprawę pomidorów i sadzonki przygotowuje się zazwyczaj w szklarni lub tam, gdzie możliwe jest stworzenie takich warunków. Kiedy w naszych sadzonkach pojawi się pierwszy liść, należy obniżyć temperaturę do 15-20 st. C. Jednocześnie glebę należy zawsze nawilżać tak, aby się nie wysuszyła.

Jarmuż – uprawa, której sprosta każdy

Jarmuż – uprawa [https://agropedia.pl/jarmuz-uprawatego warzywa nie musi być trudna. Jest stosunkowo mało wymagający i łatwo przystosowany do lokalnych warunków. Warto zapamiętać kilka ważnych informacji. Jarmuż jak wszystkie inne warzywa kapustne najlepiej rośnie na żyznych, gliniastych glebach i pełnym słońcu. Optymalna jest wartość pH między 6 a 7,5. Jednak nawet na zdegradowanych glebach piaszczystych plonuje dobrze, o ile są regularnie uzupełniane kompostem lub oczyszczonym obornikiem. Jeśli chodzi o temperaturę, nie ma szczególnych wymagań: jest mrozoodporna do 15 ° C i może być uprawiana nawet w chłodnych regionach. Bezpośrednio do ziemi w połowie maja, możesz wykorzystać młode rośliny przypominające szpinak. Z drugiej strony, jeśli liście jarmużu są zbierane późną jesienią, sadzonki należy zbierać sześć do ośmiu tygodni po siewie, posadzić w grządkach w rozstawie około 50 cm x 50 cm. Okres sadzenia przypada na połowę lipca. Sadzonki umieszcza się w ziemi kilka centymetrów głębiej niż rośliny doniczkowe. Im dłużej jarmuż przebywa w zimowych temperaturach, tym słodszy i łagodniejszy będzie smak.

Uprawa oregano

Oregano, ze względu na swoje południowe pochodzenie potrzebuje odpowiedniego miejsca w ogrodzie. Uprawiając oregano [https://agropedia.pl/oregano-uprawa, trzeba przyznać, że świetnie prezentuje się w rabatce ziołowej lub nawet w specjalnym ogrodzie ziołowym z innymi roślinami. Ponieważ oregano i inne zioła są używane w kuchni, najlepszym miejscem dla nich jest blisko domu, dzięki czemu można je łatwo zdobyć w razie potrzeby. Podłoże do oregano powinno być lekkie, niezbyt żyzne i niezbyt wilgotne. W razie potrzeby roślina toleruje również półcień. Normalna gleba ogrodowa jest w porządku, ponieważ oregano jest wyjątkowo niewymagającą rośliną. W przepuszczalnej i dość suchej glebie korzenie oregano są dobrze odżywione, ale nie lubią gleby mokrej. Należy podlewać bardzo ostrożnie, ponieważ roślina przez długi czas nie lubi stojącej wody ani mokrej gleby. Jeśli pada letni deszcz, należy o tym pamiętać, planując podlewanie ogrodu. Woda deszczowa po zbiorach nadaje się do podlewania roślin oregano, ponieważ zawiera mniej kamienia niż woda z kranu. 

Rabarbar uprawa

Jak dobrze zadbać o rabarbar? Uprawa [https://agropedia.pl/rabarbar-uprawatego warzywa wymaga przede wszystkim posadzenia go w miejscu nasłonecznionym (gdzie lepiej rośnie i lepiej plonuje) lub w półcieniu. Najlepsza gleba na uprawę rabarbaru jest  wapienna, żyzna i wilgotna, natomiast roślina słabo radzi sobie na glebach piaszczystych i wilgotnych. Rabarbar jest wrażliwy na brak wody, zwłaszcza w okresie rozwoju pąków i liści. W przypadku braku wody plony są niższe, a jakość ogonków liściowych gorsza. Rabarbar nawozi się jesienią nawozami organicznymi: kompostem lub obornikiem, a wiosną nawozami mineralnymi. Ponadto podczas uprawy rabarbaru stosuje się nawożenie  azotem. Rabarbar kwitnie w maju – pąki kwiatowe należy jednak usuwać, gdyż ich wzrost osłabia roślinę i zapobiega tworzeniu się pąków liściowych.

Sprawdź również: https://agropedia.pl/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Ostatni gest Polski w stronę Komisji Europejskiej”. Kuźmiuk o najnowszej inicjatywie PiS
Następny artykułTarnobrzeska Rada Kobiet zdradza swoje plany. Powstanie m.in. „Tarnodzielnik”