A A+ A++

Kilka dni temu w Odolanowie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika bitwy pod Odolanowem oraz murala Jana Kempińskiego „Błyska”, będącego jednym z Żołnierzy Wyklętych.

Na pomysł upamiętnienia patriotów wpadli Bogusław Cebulski – prezes Stowarzyszenia Trzeźwości Centrum Integracji Społecznej oraz Stowarzyszenia „Dolina Baryczy” oraz ostrowianin Mariusz Bolach, na co dzień prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Miejsce pamięci zlokalizowano przy skrzyżowaniu ulic Raszkowskiej i Chwaliszewskiej w Odolanowie. To właśnie w tym miejscu miała miejsce bitwa żołnierzy Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta” z oddziałami komunistycznymi. Na pobliskim cmentarzu pochowano 8 nieznanych żołnierzy z oddziału „Błyska”.

Uroczystość rozpoczęła się  od Hymnu Polski. Następnie race odpaliła grupa z Ostrowa Wlkp. Historię oddziału przypomniał historyk Tomasz Ławniczak. Całość zakończył apel poległych.

Jan Kempiński „Błysk” urodził się 4 lutego 1921 r. w Jaskółkach w powiecie ostrowskim. Walkę z niemieckim okupantem rozpoczął w młodym wieku jako członek Związku Walki Zbrojnej, a potem Armii Krajowej. Po rozbicie oddziału Narodowych Sił Zbrojnych wrócił do wielkopolski i został oficerem Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Warta”. Działał na terenie kilku powiatów m.in. powiatu krotoszyńskiego, rozbijając posterunki Milicji Obywatelskiej w Sulmierzycach, czy Koźminie. Jego oddział został okrążony pod Odolanowem, który wcześniej zajęli ludzie „Błyska”. W walce poległo 24 partyzantów (pochowek 8 z nich odbył się dopiero w 2021 r.), a Kempińskiemu udało się wydostać. Został jednak rozpoznany pod koniec 1945 r. w Poznaniu, aresztowany i skazany na karę śmierci, którą wykonano 21 czerwca 1946 r., gdy miał ledwie 25 lat. Był odznaczony Krzyżem Złotym i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych oraz Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

POLECANE NEWSY
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZadzwonił na numer alarmowy, bo nie mógł skontaktować się z babcią. Okazało się, że jest poszukiwany przez sąd
Następny artykułKGW to sól naszej ziemi: Srebrne Jabłka Sądeckie dla społeczniczek z Binczarowej