A A+ A++

W Krępie Kaszubskiej i Gęsi uczczono pamięć ofiar Marszu Śmierci oraz pomordowanych przez hitlerowców więźniów KL Stutthof. W uroczystościach udział wzięli samorządowcy w tym Burmistrz Lęborka Witold Namyślak i Wicestarosta Edmund Głombiewski. Na cmentarz w Krępie Kaszubskiej dotarł także Piotr Tarnowski, dyrektor muzeum KL Sutthof.

W uroczystości z asystą kompanii honorowej 1. lęborskiego batalionu zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele administracji różnych szczebli, instytucji gminnych, miejskich i powiatowych, organizacji społecznych, politycznych, służby mundurowe, młodzież, a przede wszystkim rodziny, których bliscy spoczywają na tym cmentarzu zebrali się tego dnia, by złożyć hołd pamięci i po raz kolejny dać wyraz sprzeciwu wobec wojny, ludobójstwa, jako przejawów uniwersalnego wymiaru czystej postaci zła.

Mszę polową w intencji ofiar Marszu Śmierci odprawił Krzysztof Kozakiewicz – proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Białogardzie. Koncelebrantami nabożeństwa byli: ks. Władysław Palmowski, kapelan „Solidarności” i osób represjonowanych w stanie wojennym w Krakowie Nowej Hucie, zaangażowany w przywrócenie pamięci historycznej o więźniach KL Stutthof, ks. senior Alfons Formela oraz ks. Czesław Kubera, proboszcz parafii pw. św. Marii Magdaleny w Garczegorzu.

Zebranie obejrzeli montaż słowno-muzyczny pt. “Jak to możliwe…” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu.

Uroczystości w Gęsi i Krępie upamiętniają wydarzenia z 1945r., kiedy z obozu KL Stutthof pędzono w katorżniczym marszu prawie 11 tys. więźniów. W ciągu 10 dni mieli przebyć od 120 do 170 km, do ośmiu obozów ewakuacyjnych w miejscowościach: Krępa Kaszubska, Gęś, Tawęcino, Gniewino, Toliszczek, Rybno, Nawcz i Łówcz. W zimowych warunkach, w mrozie życie straciło ok. 4 tys. osób. Pozostali zostali zamordowani przez eskortę, lub też zbiegli podczas postojów, korzystając z pomocy mieszkających w okolicy Kaszubów. W samej Gęsi, wg badaczy historii, życie straciło 500 więźniów.

/zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Lęborku/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdwołali wiceprzewodniczącego, ale przewodniczący rady pozostał ten sam. Sesja zakończyła się kłótnią [WIDEO]
Następny artykułPoczątek sezonu i pierwsze niespodzianki w TAURON Lidze