A A+ A++

W niedzielę przy kościele św. Władysława w Szydłowie odsłonięto ławeczkę – pomnik poświęconą ks. Michałowi Hieronimowi Juszyńskiemu, byłemu proboszczowi miejscowej parafii, poecie, bibliofilowi, człowiekowi wielce zasłużonemu dla literatury staropolskiej.

Projekt „Ocalić od zapomnienia. Wielcy Szydłowianie – Michał Hieronim Juszyński” zrealizowała parafia rzymskokatolicka w Szydłowie wykorzystując na ten cel dofinansowanie w kwocie 12 845 zł, pochodzące z budżetu gminy. Całkowity koszt wykonania ławeczki wyniósł  16,2 tys. zł.

W ramach przedsięwzięcia powstała ławeczka i publikacja o ks. Michale Hieronimie Juszyńskim autorstwa dr Kamili Pytowskiej. Książeczka była rozdawana uczestnikom niedzielnej uroczystości w niedzielę. Sam pomnik w formie ławeczki wykonał znany artysta rzeźbiarz kielecki Sławomir Micek.

Ksiądz Michał Hieronim Juszyński urodził się w roku 1760 w Gniazdowie. Pracował jako prywatny nauczyciel w domach Jordanów i Morsztynów. W roku 1785 został księdzem. Przebywał na warszawskim dworze prymasa Michała Poniatowskiego. Prowadząc wówczas studia w Bibliotece Załuskich, nawiązał znajomość z adeuszem Czackim, Józefem Maksymilianem Ossolińskim, Hugonem Kołłątajem i Julianem Ursynem Niemcewiczem.  W roku 1789 objął stanowisko profesora szkoły wydziałowej w Pińczowie, której prorektorem był w latach 1792-1794. Jeszcze przed rokiem 1794 współpracował bliżej z Czackim, towarzyszył mu w podróżach, poszukiwaniach starodruków i rękopisów. Później także utrzymywał z nim bliskie kontakty. W roku 1794 przeniósł się do diecezji tarnowskiej i pełnił funkcję wikarego kolegiaty w Wojniczu. Rok później (1795) został plebanem w Podolem, a od roku 1799 w Zgórsku. Spędził tam 11 lat, pełniąc równocześnie funkcję kaznodziei katedralnego w Tarnowie. W tym czasie poróżnił się, na pewien czas, ze swym dotychczasowym protektorem  J. M. Ossolińskim, i w roku 1810 przeprowadził się na teren Księstwa Warszawskiego. Dzięki wstawiennictwu biskupa kieleckiego Wojciecha Jana Górskiego otrzymał wówczas probostwo w Ostrowcu (pow. stopnicki) i administrację w Szydłowie. Później objął stanowisko proboszcza w Wiślicy oraz profesora i oficjała w Kielcach (od roku 1819). Sześć lat później (w roku 1825) powrócił na probostwo w Szydłowie. Przez większość swego życia gromadził starodruki i rękopisy, które ostatecznie sprzedał za 200 dukatów kasztelanowi Janowi Feliksowi Tarnowskiemu z Dzikowa.  Zmarł w Szydłowie, 23 sierpnia roku 1830.

Ławeczkę wykonano w związku z 260. rocznicą urodzin i 190. rocznicą śmierci tego zasłużonego dla nauki bibliofila, bibliografa, kaznodziei i autora „Dykcjonarza Poetów Polskich”. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz, prof. Adam Massalski, Sławomir Micek, dr Kamila Pytowska oraz  proboszcz szydłowskiej parafii ks. Ryszard Piwowarczyk.

Fot. arch.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Kętrzynie rośnie problem ze szczurami? [ZAPOWIEDŹ]
Następny artykułPremier Wielkiej Brytanii broni restrykcji, naczelny lekarz nie wie, czy wystarczą