A A+ A++

W polskich mediach praktycznie od początku tygodnia pojawiają się ostrzeżenia przed nadciągającą falą upałów. Temperatury mają dochodzić nawet do 40 stopni Celsjusza.


Zobacz wideo

Adam Ozga w “TOK 360” pytał Mateusza Barczyka, czy rekordowe upały są już pewne. – Nie, to antypewne. Tak bym mógł to skomentować – odpowiedział starszy synoptyk i zastępca dyrektora Centrum Meteorologicznego Osłony Kraju Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ekspert przypomniał, że w Polsce 40 stopni – dokładnie 40,2 – odnotowano już ponad sto lat temu. Rekordową temperaturę odnotowano 29 lipca 1921 w Prószkowie na Opolszczyźnie. – Nigdy potem tak wysoko temperatura nie poszybowała. To, że w prognozie na następny tydzień pojawiają się takie odczyty, to to się zdarza. Natomiast zdecydowanie ostudziłbym zapał przy przekazywaniu takiej informacji – podkreślił Barczyk.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Fala upałów w Polsce. Będzie rekord?

Jak tłumaczył ekspert z IMGW, prognozy, które mówiły o rekordowych upałach “to wyniki obliczeń modeli numerycznych”. –  Które oprócz tego, że coś liczą, to mają pewne założenia w swoich kodach. I czasami pojawiają się wyniki, które można z góry uznać za mało prawdopodobne albo wręcz nieprawdopodobne. Jeżeli chodzi o wartości 40-41 stopni to wydaje się, że możemy powiedzieć, że aż tak gorąco to w najbliższym czasie nie będzie – mówił.

Mateusz Barczyk dodał, że pierwsza weryfikacja pojawiła się bardzo szybko.  – Już po sześciu godzinach od publikacji pierwszych informacji o rekordowo wysokich upałach te wyliczenia się wycofały. Ale były tak spektakularne, że “zdobyły internet”. Na pewno w przyszłym tygodniu będzie upalnie, temperatury będą celować wysoko, ale myślę, że nie ma ryzyka zbliżenia się do wartości absolutnie rekordowych – powtórzył.

Jak wyjaśnił rozmówca Adama Ozgi prognozy pogody tworzy się nie tylko w oparciu o modele numeryczne. – Do tego zawsze wkracza synoptyk, który ma wiedzę na temat tego, jak w pewnych sytuacjach zachowuje się pogoda. Uzupełnia te informacje o szerszy kontekst i tak powstaje synoptyczna prognoza pogody oparta na różnych źródłach – powiedział zastępca dyrektora Centrum Meteorologicznego Osłony Kraju IMGW.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGraczom Helldivers 2 zagrażają miny. Aby ich uniknąć, muszą wyeliminować 1,5 miliarda wrogów Super Ziemi
Następny artykułPiękno bieszczadzkich dolin uchwycone na zdjęciach (FOTO)