A A+ A++

Dla wielu osób upały są źródłem gorszego niż zazwyczaj samopoczucia. Pojawiają się problemy z koncentracją, osłabienie, nie ma apetytu. To czas wymagający dla naszych organizmów, ale można je skutecznie wesprzeć. Tym bardziej, kiedy musimy przebywać na zewnątrz.

Upały definiowane są jako stan pogody, kiedy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekracza 30 st. C.To, co ważne, najwyższe temperatury w ciągu dnia przypadają na przedział czasowy między godzinami 15 a 18. Powszechnie uważa się, że to południe – wtedy jednak, mniej więcej do godziny 13.00 odnotowujemy największe promieniowanie UV.

Kto jest najbardziej narażony na szkodliwe działanie upałów?

W czasie, kiedy temperatury przekraczają 30 stopni, trzeba zadbać zwłaszcza o dzieci, seniorów oraz osoby przewlekle chore, zwłaszcza na cukrzycę, nadciśnienie i mające problemy z sercem.

14 zasad na czas upałów

1. Zadbaj o dzieci, osoby starsze i chore przewlekle, by w czasie, kiedy panują najwyższe temperatury (10.00-18.00) nie wychodziły z domu. Jeśli już zajdzie taka potrzeba – konieczne jest nakrycie głowy i ubranie w lekką odzież w jasnych kolorach i najlepiej z naturalnych materiałów, które wspomagają termoregulację organizmu i zakrywają możliwie dużą powierzchnię ciała, by chronić je przed nasłonecznieniem i przegrzaniem.

2. PIJ DUŻO WODY – to absolutna podstawa. Sugerowane jest spożywanie wody niegazowanej. Co więcej, w aptekach dostępne są elektrolity, które możesz spożywać, by wspomóc gospodarkę wodno-elektrolitową Twojego organizmu i zapobiegać odwodnieniu. Naturalne elektrolity możesz przygotować również w domu, co jest bardzo proste. Wystarczy do litra wody dodać ok. 2 łyżki miodu i ok. pół łyżeczki soli. Wymieszać i popijać małymi łyczkami.

3. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj w samochodzie dzieci, zwierząt, ani materiałów łatwopalnych! Temperatura w pojeździe w bardzo szybkim tempie rośnie do kilkudziesięciu stopni Celsjusza. To śmiertelne zagrożenie.

4. Unikaj picia napojów zawierających alkohol, który odwadnia organizm. Podobnie działa kawa i napoje zawierające duże ilości cukru. Woda jest najlepszym wyborem.

5. Spożywaj lekkie posiłki i zwracaj uwagę na ich świeżość – zwłaszcza nabiału, lodów i mrożonek. Unikaj pokarmów ciężkostrawnych, smażonych, wysokolarycznych, które mogą dodatkowo obciążyć organizm w czasie upałów.

6. Unikaj forsownego wysiłku fizycznego – w czasie upałów organizm i tak zużywa już całkiem sporo energii w zachowanie równowagi, dlatego wytężone ćwiczenia mogą doprowadzić do dużego zmęczenia, odwodnienia, skurczów mięśni, pogorszenia samopoczucia, a nawet przegrzania czy udaru cieplnego – to groźne dla zdrowia i życia sytuacje.

7. Schładzaj ciało nie narażając się na szok termiczny. Po przebywaniu w upale, czy na słońcu, nie bierz zimnego prysznica! Woda powinna mieć temperaturę pokojową. Nie ustawiaj również klimatyzacji na temperatury znacznie niższe niż te panujące na zewnątrz, to również naraża organizm na szok termiczny.

8. Nie otwieraj okien po nasłonecznionej stronie, możesz je nawet zasłonić w ciągu dnia, by powietrze wewnątrz nie nagrzewało się. W miarę możliwości przebywaj w najchłodniejszym pomieszczeniu, zwłaszcza w czasie bardzo ciepłych nocy. Wysoka temperatura nie sprzyja odpoczynkowi.

9. Zadbaj o swoje zwierzęta – chroń je przed wysokimi temperaturami, na które są bardzo wrażliwe, zapewnij im stały dostęp do świeżej wody, nie wyprowadzaj na spacery, kiedy podłoże jest tak gorące, że sam nie możesz przyłożyć do niego dłoni. Zabierz na spacer butelkę wody dla siebie i dla zwierzaka, by pozwolić mu się napić w trakcie wyjścia, nawet jeśli nie jest długie.

10. Bierzesz na stałe leki, bądź opiekujesz się osobą, która je bierze? Skontaktuj się z lekarzem, by upewnić się, jaki wpływ mają one na termoregulację organizmu i równowagę wodno-elektrolitową. W czasie upałów nasza krew ulega zagęszczeniu, może wzrosnąć ciśnienie, dlatego poza konsultacją tej kwestii z lekarzem, pamiętaj również o piciu/podawaniu dużych ilości wody.

11. Jeśli odczuwasz zawroty głowy, osłabienie, niepokój lub dotkliwe pragnienie czy ból głowy, skontaktuj się z lekarzem lub dyspozytorem pogotowia. Jeśli to możliwe, przenieś się w chłodne miejsce. Obserwuj swoje ciało i stosownie reaguj, jeśli poczujesz się gorzej.

12. Wypoczywasz nad wodą? Nie wchodź do niej bez uprzedniego opłukania się, by przyzwyczaić ciało do innej temperatury. Szok termiczny po wejściu do zimnej/chłodnej wody, może spowodować skurcze. Stopniowo zanurzaj się w wodzie. Nie wystawiaj się na bezpośrednią ekspozycję na słońcu, w czasie upałów nietrudno o poparzenie.

13. Bądź uważnym obserwatorem, jeśli dostrzeżesz, że ktoś w Twoim otoczeniu poczuł się gorzej, a nie sygnalizuje, że coś się dzieje i potrzebuje pomocy, zareaguj. W razie wątpliwości po prostu zapytaj, czy wszystko w porządku, czy możesz jakoś pomóc. Warto zawsze mieć przy sobie, choćby niewielką butelkę wody, którą można nie tylko pić, ale również schłodzić nią skórę.

14. Wybierasz się w drogę samochodem? Pamiętaj, by przed wejściem do rozgrzanego pojazdu, przewietrzyć go i schłodzić w nim temperaturę, tak, by czuć się komfortowo. Bądź wypoczęty, wyspany, najlepiej po lekkim posiłku i dobrze nawodniony. Zachowaj szczególną czujność i koncentrację w czasie jazdy. Jeśli poczujesz zmęczenie, odpocznij w dozwolonym miejscu, przewietrz się, zadbaj o swoje potrzeby, by zachować świeżość za kierownicą.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUciekał przed policją na skuterze
Następny artykułSposób na spokojny umysł. Medytacja w poszukiwaniu wyciszenia