A A+ A++

Dzieci i seniorzy – te grupy są najbardziej narażone na działanie wysokich temperatur. Według synoptyków nadchodzą gorące dni, dlatego lubińska policja przypomina, by – przede wszystkim – nie zostawiać dzieci w nagrzanym aucie. Należy też pamiętać o czworonogach – same nie wleją sobie wody do miski.

Fot. Pixabay.com

Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne dla życia. Policjanci apelują, aby podczas upałów nigdy nie zostawiać dzieci w samochodzie, nawet na chwilę. 

– Gdy na dworze panują wysokie temperatury, wewnątrz zamkniętego auta brak jest cyrkulacji powietrza, która umożliwiałoby swobodne oddychanie. Jeśli wydaje nam się, że lekko uchylone szyby pomogą, to sygnalizujemy, że nie. Temperatura w rozgrzanym samochodzie może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Tylko nasza rozwaga może uchronić nasze pociechy i zwierzęta przed tragedią – podkreślają lubińscy policjanci.

Mundurowi podkreślają: widząc pozostawione w pojeździe dziecko, reaguj i natychmiast zadzwoń na numer alarmowy 112. Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu.

Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia wybić w samochodzie szybę. Jeżeli to możliwe, zostań na miejscu do czasu przyjazdu służb czy pojawiania się właściciela pojazdu. Podobnie postępuj w przypadku zamkniętych w nagrzanym aucie zwierząt.

Jeśli chodzi o zwierzęta, w czasie gorących dni lepiej nie zabierać ich w podróż. Nawet jeśli idziesz tylko na chwilę na zakupy lub coś załatwić, to nie jest żadne tłumaczenie. Uchylona szyba również nie jest dobrym rozwiązaniem. Nie poprawi ona cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu, a pozostawienie szczeliny zachęca np. psa do tego, by wkładał tam pysk poszukując źródła powietrza. Miska z wodą pozostawiona dla pupila też sprawy nie rozwiąże. Niewiele potrzeba, aby zwierzę uległo przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu.

– Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem – przestrzegają mundurowi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDobra wiadomość dla miłośników tenisa
Następny artykułKlasy średniej nie stać już nawet na kawalerkę. Ekspert: Poprzeczka idzie w górę