A A+ A++

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił w piątek, że Komisja Europejska przekazała mu do zbadania koncentrację PKN Orlen i PGNiG. Koncentracja ma polegać na przejęciu PGNiG przez Orlen.Jak oświadczył Prezes UOKiK Tomasz Chróstny cytowany w komunikacie Urzędu, biorąc pod uwagę, że planowane efekty rozpatrywanej transakcji będą występowały w Polsce, sprawa została przekazana do UOKiK.

Orlen podawał latem 2020 r., że efekt skali, powstały w wyniku przejęcia Energi, Lotosu i PGNiG ułatwiłby połączonemu podmiotowi skuteczne konkurowanie na światowych rynkach.

ZOBACZ: Wiceprezes Orlenu: przejęcie PGNiG możliwe w końcówce 2021 r.

Jak przypomniał urząd antymonopolowy, uczestnicy transakcji, która ma wymiar wspólnotowy, mogą złożyć do KE wniosek o zbadanie jej skutków przez kraj członkowski – jeżeli może wywierać ona znaczący wpływ na konkurencję w danym państwie.

W takim przypadku Komisja może przekazać sprawę do narodowego organu antymonopolowego, jeżeli ten wyrazi zgodę na ocenę skutków danej transakcji.

“Wyraz dużego zaufania”

Tak jest w przypadku przekazanej polskiemu urzędowi antymonopolowemu przez KE koncentracji obejmującej transakcję przejęcia przez grupę Orlen spółek należących do grupy PGNiG – zaznaczył UOKiK.

Zdaniem prezesa Chróstnego, “to niewątpliwie wyraz dużego zaufania do kompetencji i doświadczenia polskiego urzędu antymonopolowego”.

“Ponadto, główni kontrahenci i konkurenci uczestników koncentracji zlokalizowani są w Polsce, zatem Urząd będzie mógł stosunkowo łatwo przeprowadzić badanie rynku, które pozwoli zebrać materiał dowodowy niezbędny do dokładnej oceny sprawy” – dodał Prezes UOKiK.

ZOBACZ: Przejęcie Polska Press przez Orlen. Jest decyzja prezesa UOKiK

UOKiK zaznaczył, że zasadniczym warunkiem, który przesądza o tym czy wniosek rozpatruje Komisja Europejska, jest wspólnotowy wymiar danej koncentracji.

KE analizuje transakcje, kiedy łączny światowy obrót wszystkich zainteresowanych przedsiębiorstw wynosi więcej niż 5 mld euro oraz łączny obrót przypadający na Wspólnotę, każdego z co najmniej dwóch zainteresowanych przedsiębiorstw, wynosi więcej niż 250 mln euro.

Z kolei Prezes UOKiK co do zasady właściwy jest w sprawach koncentracji, które wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i jednocześnie nie mają wymiaru wspólnotowego.

Przejęcie PGNiG możliwe w tym roku?

Orlen już wcześniej wyrażał nadzieję, że Komisja przekaże wniosek koncentracyjny do UOKiK. W lutym wiceprezes PKN Orlen Janusz Szewczak oświadczył, że przekazanie takie spowodowałoby, iż procedura byłaby “szybsza, prostsza i mniej skomplikowana”, niż w przypadku rozpatrywania wniosku o przejęcia LOTOS-u. Oceniał jednocześnie, że transakcja przejęcia PGNiG jest możliwa jeszcze pod koniec 2021 r., ewentualnie na przełomie 2021 i 2022 r.

W listopadzie 2020 r. prezes PGNiG Paweł Majewski oceniał, że połączenie dużych graczy sektora w jeden silny, stabilny koncern multienergetyczny może przynieść właściwie wyłącznie korzyści. Wymienił wśród nich bardziej skuteczną konkurencję na zagranicznych rynkach.

 

“To nasz wielki sukces”

– To nasz wielki sukces. Decyzja KE stanowi ważny krok w kierunku pozyskania zgody na połączenie PKN ORLEN i PGNiG. To bardzo ważne w kontekście budowy silnego koncernu multienergetycznego, który będzie znaczącym podmiotem na konkurencyjnym rynku europejskim – ocenił prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Jak dodał prezes zarządu Orlenu, “PKN ORLEN ma kompetencje, żeby w oparciu o połączone aktywa pełnić wiodącą rolę w tym projekcie, który jest szczególnie ważny dla polskiej gospodarki”. W opinii Obajtka fuzja obu podmiotów jest istotna w kontekście transformacji energetycznej, która wymaga nowego podejścia grup energetycznych do zarządzania łańcuchem wartości, na przykład integracji aktywów opartych na gazie ziemnym oraz energetyki odnawialnej.

ZOBACZ: Lotos i Energa to nie koniec. Orlen rozpoczyna proces przejęcia PGNiG

Zdaniem Obajtka “kluczowa będzie też silna pozycja finansowa do zapewnienia kapitału na inwestycje, w tym nowe bloki gazowe czy morską energetykę wiatrową. Dlatego realizujemy ważne inwestycje i procesy przejęć i bierzemy na siebie pozycję lidera w tym projekcie” – wyjaśnił prezes Orlenu. W jego opinii “fuzja PKN ORLEN z PGNiG i Lotosem to olbrzymia i jedyna szansa rozwojowa dla spółek, ich Akcjonariuszy, ale także pracowników oraz klientów”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOf Bird and Cage PC
Następny artykułInsurmountable PC, PS5, XSX, PS4, XONE