A A+ A++

Polskie przepisy precyzują dodatkowo, że z zatorem mamy do czynienia, gdy suma świadczeń spełnionych po terminie z trzech kolejnych miesięcy przekracza dwa miliony złotych. Zjawisko to będzie zatem dotyczyło jedynie największych dłużników, ale ze względu na niestabilną sytuację jej poziom może wzrosnąć. 

Na koniec września 2021 roku suma opóźnionych w zapłacie zobowiązań wynosiła 694 mln złotych, przy czym wysokość kar nałożonych przez UOKiK na “spóźnialskich” to 5,3 mln złotych. 

Obecnie procedowany jest projekt ustawy wprowadzający szereg zmian w postępowaniach o zatory płatnicze – projekt przewiduje wydłużenie okresu na złożenie sprawozdania (o trzy miesiące), wyłączenie części spółek i transakcji z samego obowiązku sprawozdawczego. Ustawa ma zmienić także sposób naliczania kar – im dłuższe opóźnienie, tym wyższa kara. 

Czytaj więcej

Jak wskazują przedstawiciele przedsiębiorców w projekcie zabrakło także automatycznego naliczania odsetek od niezapłaconych kwot – mali i średni przedsiębiorcy rezygnują z dochodzenia odsetek od większych kontrahentów, bojąc się zerwania współpracy. W przypadku ich naliczania z mocy prawa i to o wartości wyższej od kosztu pieniądza na rynku dużym firmom przestałoby się opłacać … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezes PiS na klubie: zmiany premiera nie będzie; zmiany na poziomie rządowym są możliwe
Następny artykułSamorządowcy będą rządzić pół roku dłużej – Sejm przyjął ustawę