A A+ A++

Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza zakończyło niezwykle ważny etap w Szkołach Podstawowych w Toruniu! Od 18 września 2023 r. trwała realizacja programów rekomendowanych “Unplugged” i “Debata”, które mają ogromne znaczenie dla edukacji toruńskiej młodzieży.

Dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń w wysokości 36.000 zł Stowarzyszenie zrealizowało 10 edycji programu “Unplugged”. Stowarzyszenie zakończyło realizację projektu, a cenne informacje zdobyli uczniowie:

  • Szkoły Podstawowej nr 18 im. Arkadego Fiedlera,
  • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza,
  • Szkoły Podstawowej nr 11 im. Pabla Nerudy,
  • Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu,
  • Szkoły Podstawowej nr 31 im. gen. Józefa Hallera.

Podczas pierwszych lekcji, młodzież dowiedziała się, że istnieją różne czynniki, które wpływają na to, dlaczego ludzie sięgają po używki. Czynniki te obejmują zarówno działanie i oczekiwania dotyczące działania używek, czynniki środowiskowe, społeczne, jak i osobiste. Jedna z lekcji skupiła się na tematyce palenia papierosów. Warto było zastanowić się, dlaczego ludzie palą, nawet jeśli wiedzą o szkodliwych skutkach dla zdrowia. Rozwiązując test na temat palenia i tytoniu, większość uczniów była zaskoczona faktami dotyczącymi szkodliwości papierosów elektronicznych i biernego palenia.

Kolejne spotkanie poświęcone było asertywności. Część uczniów miała trudności z rozróżnieniem reakcji asertywnej od reakcji uległej, a większość nie potrafiła podać przykładów odmów w sytuacjach, gdy ktoś proponuje im palenie papierosa lub picie alkoholu. To wskazuje na potrzebę budowania umiejętności asertywnego wyrażania swoich stanowisk. Podczas kolejnych lekcji, uczniowie dowiedzieli się o skutkach i zagrożeniach związanych z zażywaniem alkoholu, a także zdobyli wiedzę o narkotykach, ze szczególnym uwzględnieniem marihuany i dopalaczy. Kolejna lekcja skoncentrowała się na kwestiach radzenia sobie z problemami, co jest niezwykle ważne dla uczniów. To czas, gdy mogli podzielić się swoimi problemami i dowiedzieć się, jakie zdrowe strategie mogą zastosować w radzeniu sobie z nimi.

Program “Debata” to kolejna istotna inicjatywa, wspierana przez Gminę Miasta Toruń w wysokości 9.000 zł, dzięki czemu udało się przeprowadzić 9 edycji tego programu, a wartościowe wiadomości pozyskali uczniowie z:

  • Szkoły Podstawowej nr 18 im. Arkadego Fiedlera,
  • Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza,
  • Szkoły Podstawowej nr 11 im. Pabla Nerudy,
  • Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu,
  • Szkoły Podstawowej nr 31 im. gen. Józefa Hallera,
  • Szkoły Podstawowej nr 17 im gen. Józefa Bema.

Celem było przede wszystkim wypracowanie świadomości na temat szkód związanych z piciem alkoholu. Uczestnicy, którzy są po warsztatach dowiedzieli się, czym jest alkohol i uzależnienie, zrozumieli korzyści i straty związane z piciem alkoholu przez dorosłych oraz nabierali świadomości, że nie warto ryzykować zdrowia i życia sięgając po alkohol w młodym wieku.

Jednym z ważnych wniosków jest to, że młodzież musi zdawać sobie sprawę, na co ma wpływ, a co jest poza ich obszarem działania. Ważne jest także zrozumienie, że nie zawsze to, co usłyszymy od innych, odzwierciedla prawdę o nas samych w kontekście oceny innych osób. Udział w programie „Unplugged” oraz „Debata” to szansa na zdobycie kluczowych umiejętności i wiedzy, która pomaga naszym uczniom w podejmowaniu świadomych i zdrowych decyzji.

Gmina Miasta Toruń wsparła te ważne inicjatywy edukacyjne.

#Edukacja #Unplugged #Debata #Toruń #WsparcieGminy

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPogrzeb 14-letniej Natalii z Andrychowa. Wzruszający gest kolegów ze szkoły
Następny artykułBytom: Mikołajki na łyżwach. Dziś otwarcie plenerowej ślizgawki!