A A+ A++

Lista Szanghajska, to przygotowywany przez Szanghajski Uniwersytet Jiao Tong ranking najwyżej ocenianych szkół wyższych na świecie. Twórcy rankingu oceniają ponad 2,5 tys. uniwersytetów z całego świata, spośród których wybierają tysiąc najlepszych. W tym roku na Liście Szanghajskiej znalazło się osiem polskich uczelni (w 2023 r. było ich dziewięć, a w 2022 r. – jedenaście).

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu na prestiżowej Liście Szanghajskiej

W globalnym zestawieniu ARWU Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu notowany jest od 2021 r., ale w tym roku po raz pierwszy okazał się bezkonkurencyjny wśród polskich uczelni medycznych. Poza tym drugi rok z rzędu został sklasyfikowany jako jedyna uczelnia z Dolnego Śląska.

– W środowisku akademickim trwa dyskusja na temat znaczenia rankingów. Sam często jestem pytany przez pracowników naszej uczelni, co właściwie nam to daje – mówi prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i wyjaśnia, że odpowiedź nie jest jednoznaczna: – Rankingi nie są i nie powinny być celem same w sobie. Te cele są dla nas jasne: dobrze przygotowany do pracy w systemie ochrony zdrowia absolwent, nauka, która odpowiada na ważne pytania współczesnej medycyny i której efekty możemy realnie wdrożyć pomagając naszym pacjentom, wreszcie sprawnie działający szpital kliniczny z wysokospecjalistyczną ofertą.

Rankingi, według prof. Piotra Ponikowskiego, nie są też jednoznacznym miernikiem jakości.

– Jednak nie lekceważyłbym ich wizerunkowego znaczenia, zwłaszcza w sytuacji budowania tzw. visibility uczelni na arenie międzynarodowej. Mogą znacząco pomóc przy wyborze konsorcjanta czy lokalizacji przeznaczanych grantów. Wobec polityki Unii Europejskiej, kładącej nacisk na dofinansowanie także krajów wschodniej flanki, może to mieć znaczenie. Uwiarygodnia nas wśród potencjalnych partnerów. Kwestie wizerunkowe są istotne i nie ukrywam, że z dużą radością rozpocznę kolejny rok akademicki słowami: Witajcie na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, najlepszej polskiej uczelni medycznej w kluczowych zagranicznych rankingach – tłumaczy rektor UMW.

Ranking Academic Ranking of World Universities. Lista Sznghajska

Ranking Academic Ranking of World Universities to jedno z najbardziej prestiżowych i wpływowych zestawień uczelni na świecie. Na arenie międzynarodowej zyskał uznanie głównie ze względu na obiektywną metodologię, która uwzględnia jakość kształcenia, osiągnięcia kadry naukowej, rezultaty badań oraz liczbę najczęstszych cytowań mierzoną wskaźnikiem HiCi (Number of Highly Cited Researchers).

W ARWU 2024 Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu osiągnął drugi w Polsce, po Politechnice Gdańskiej, wskaźnik HiCi, który wyniósł 6.5. Został on określony na podstawie cytowań wybranych przez Institute for Scientific Information przy Clarivate.

Na szczycie tegorocznego zestawienia ARWU ponownie znalazł się Harvard University, a tuż za nim Stanford University i Massachusetts Institute of Technology. Wśród polskich uczelni UMW wyprzedzają Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Politechnika Gdańska.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie żyje Franciszek Smuda. Były selekcjoner zmarł w wieku 76 lat
Następny artykułONZ naciska na szczepienia dzieci w Strefie Gazy