Dzisiaj do Piły trafił unikatowy pojazd MTS-70. Jego nowym właścicielem jest Pilskie Muzeum Wojskowe.
Proces szkolenia kierowców po II wojnie światowej w wojsku polskim generował potężne koszty. W latach 60. i 70. poszukiwano rozwiązań, które miały obniżyć koszty szkolenia, a jednocześnie praktycznie zaznajomić kierowcę z zasadami ruchu drogowego i poruszania się w mieście.
Na początku lat 60. w działającej w Pile Oficerskiej Szkole Samochodowej zaprojektowano i wykonano gokarty do szkolenia w specjalnym miasteczku ruchu drogowego, do dnia dzisiejszego nie zachował się żaden egzemplarz. W roku 1970 w 9. Szkolnym Pułku Samochodowym w Ostrowcu Wielkopolskim skonstruowano trenażer do nauki jazdy samochodem ciężarowym STAR 660. Twórcy nazwali pojazd MTS-70 (mały trenażer samochodowy) w wojsku otrzymał nazwę TK-660.
Trenażer wyposażono w silnik z motocykla WSK, co zdecydowanie obniżyło koszty wstępnego wyszkolenia kierowców samochodów ciężarowych. Konstrukcja pojazdu była bardzo prosta, a do jego budowy wykorzystano dostępne w kraju części od innych pojazdów i maszyn rolniczych.
Trenażer był wykorzystywany we wszystkich ośrodkach szkolenia kierowców WP. Do dnia dzisiejszego uważano, że ślad po nim zaginął, a jednak się odnalazł. Jedyny zachowany w Polsce egzemplarz TK-660 wzbogaci wystawę stałą Pilskiego Muzeum Wojskowego, która dokumentuje ponad 100. lat tradycji polskiego wojskowego szkolnictwa motoryzacyjnego.
Na podstawie znanych na dzisiaj zaledwie 3 archiwalnych fotografii trenażer zostanie uzupełniony o brakujące elementy oraz zostanie odbudowana skrzynia ładunkowa.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS