A A+ A++

“Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów” – tak wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Vera Jourova skomentowała w rozmowie m.in. z “Rzeczpospolitą” sprawę polskich wyborów prezydenckich, które – zgodnie ze zmianami przygotowanymi i przeprowadzonymi w Sejmie w ekspresowym tempie przez Prawo i Sprawiedliwość – miałyby odbyć się po raz pierwszy w historii wyłącznie korespondencyjnie. “Nam pozostaje przypomnienie polskim władzom o międzynarodowych standardach, takich jak choćby rekomendacja Rady Europy, żeby nie dokonywać fundamentalnych zmian w kodeksie wyborczym w roku poprzedzającym termin” wyborów – zaznaczyła unijna komisarz.

W poniedziałek, przypomnijmy, Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie 2020 miałyby odbyć się w drodze głosowania wyłącznie korespondencyjnego. Co więcej, w stanie epidemii – a taki właśnie w Polsce obowiązuje – marszałek Sejmu ma mieć prawo zarządzenia zmiany terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. W tej chwili głosowanie w pierwszej turze planowane jest na 10 maja – już jednak pojawiły się głosy mówiące o przesunięciu pierwszej tury na 17 lub 23 maja.

Ustawa – którą wielu ekspertów wprost nazywa niekonstytucyjną – trafiła już do Senatu, który ma 30 dni na zajęcie stanowiska. I najprawdopodobniej w pełni ten czas wykorzysta.

Wybory kopertowe. Przeczytaj:

Jourova: Pozostaje nam przypomnienie polskim władzom o międzynarodowych standardach

O polskie wybory prezydenckie wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. wartości i przejrzystości Vera Jourova zapytana została w wywiadzie udzielonym korespondentom europejskich mediów: “Rzeczpospolitej”, “Financial Times”, “The Economist”, “Süddeutche Zeitung”, “Le Monde”, “El Pais”, “Il Sole 24 Ore”, “Kathimerini” i “Jyllands-Posten”.

ANALIZA SKOREGO:

Korespondencyjne wątpliwości wyborcze

Korespondencyjne wątpliwości wyborcze

Zaznaczyła, że “bardzo uważnie” śledziła proces uchwalania zmian w procedurze wyborczej.

“Niepokoję się o wolne i uczciwe wybory i jakość głosowania, o legalność i konstytucyjność takich wyborów” – podkreśliła Jourova.

“Gdybym była obywatelem Polski, to chciałabym wiedzieć, jak dokładnie będzie się odbywało głosowanie, bo przecież odbędzie się już niedługo. Głosowanie korespondencyjne to wielka zmiana i taka metoda będzie zastosowana po raz pierwszy, ludzie nie są przyzwyczajeni. Miałabym wiele innych pytań, ale to Polacy powinni je zadać” – mówiła.

“Nam pozostaje przypomnienie polskim władzom o międzynarodowych standardach, takich jak choćby rekomendacja Rady Europy, żeby nie dokonywać fundamentalnych zmian w kodeksie wyborczym w roku poprzedzającym ich (wyborów – przyp. RMF) termin. Polska jest członkiem Rady Europy” – podsumowała unijna komisarz.

Wybory kopertowe. Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZbiórka “Bielskiej Twierdzy” dla ratowników trwa
Następny artykułDobra muzyka z dobrych gier do odsłuchu. Kolejne studio dzieli się soundtrackami