A A+ A++

14 lipca Sąd Apelacyjny Sudanu Południowego podjął decyzję o unieważnieniu wyroku śmierci na Magaiu Matiopie Ngongu, ponieważ miał 15 lat w momencie popełnienia zbrodni. Jego sprawa została przekazana Sądowi Najwyższemu a on sam został usunięty z celi śmierci 29 lipca.

[embedded content]

Po ogłoszeniu decyzji, Dyrektor Amnesty International do spraw Wschodniej i Południowej Afryki powiedział: „Z radością przyjmujemy decyzje Sądu Apelacyjnego o unieważnienie kary śmierci Magaia Matiopa Ngonga ponieważ zgodnie z prawem Sudanu Południowego i prawem międzynarodowym, osoba nieletnia nie może zostać skazana na śmierć. Magai jest jednym z szczęśliwców. W Sudanie Południowym od maja 2018 roku przynajmniej na dwóch osobach, które w momencie zbrodni były dziećmi, został wykonany wyrok śmierci. Pozbawiono ich życia, tak samo pozbawiono nadziei ich rodziny”.

Zgodnie z jego zeznaniami w sądzie, Magai strzelił z pistoletu swojego ojca w ziemię, aby powstrzymać kuzyna, który próbował powstrzymać go od walki z chłopcem z sąsiedztwa. Kula odbiła się i trafiła jego kuzyna, który później zmarł w szpitalu. Magai stanął przed sądem za morderstwo. Nie miał prawnika. Został uznany za winnego i skazany na śmierć.

„Rząd Sudanu Południowego musi stosować się do własnego i międzynarodowego prawa, które zabraniają stosowania kary śmierci na osobach będących nieletnimi w momencie popełniania przestępstwa. Władze muszą obalić tę okrutną, nieludzką i poniżającą karę”.

W swojej corocznej akcji pisania listów, Maraton Pisania Listów, Amnesty International nadała sprawie Magaia status priorytetowy, mobilizując partnerów i współpracowników z całego świata do pisania listów do prezydenta Salvy Kiira o złagodzenie wyroku śmierci nastolatka. Ponad 765 tysięcy osób z całego świata zareagowało, nawołując prezydenta Salve Kiira do złagodzenia wyroku śmierci i pokazując swoją solidarność z Magaiem.

Sudan Południowy jest jednym z czterech krajów Afryki Sub-saharyjskiej, w których dokonano egzekucji w 2018 i 2019 roku.

Amnesty International sprzeciwia się karze śmierci we wszystkich przypadkach, bez względu na rodzaj przestępstwa, cechy oskarżonego i metody wykonywania egzekucji przez państwo.

Źródło: Amnesty.org

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzokujący ruch Trzaskowskiego! Polacy są wściekli
Następny artykułGlińskiemu puściły nerwy! Potraktował Gajosa jak uczniaka